Danas je u Našicama u organizaciji Grada Našica i Društva za oblikovanje održivog razvoja (DOOR) održan Dan zelene energije. Predavanje je započelo u Gradskoj vijećnici grada Našica, a nastavljene su u obliku radionica u Osnovnoj školi Dore Pejačević i Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga.
Prije svih prisutnim predavačima i gostima obratio se gradonačelnik grada Našica Krešimir Žagar koji je među ostalim naglasio kako je Grad Našice potpisnik Energetske povelje hrvatskih gradonačelnika te se i na taj način želi pokazati volja kako bi se energijom gospodarilo na što bolji i racionalniji način.
„Dan zelene energije u Našicama zapravo je nastavak suradnje društva za oblikovanje održivog razvoja (DOOR) i grada Našica, suradnje koju smo zapravo potpisali potpisivanjem sporazuma gradonačelnika Covenant of Mayors, inače sporazuma koje je do sada na nivou Europske unije potpisalo 5700 gradova i općina, među njima i Našice. U Hrvatskoj se radi o 59 jedinica lokalne samouprave. Sporazum obvezuje grad kao jedinicu lokalne samouprave, da izradi prvenstveno svoj akcijski plan gospodarenja energijom, točnije energetsku strategiju, ali isto tako da educira svoje sugrađane kao kućanstva, domaćinstva, ili kao pravne osobe, privredne subjekte i obrtnike, gospodarske subjekte i ustanove na koji način racionalno gospodariti energijom, kako uštediti energiju, kako ju pravilno trošiti, ali kako i proizvoditi energiju koja ne utječe na povećanje CO2 u atmosferi, tj. korištenje novih izvora energije. I današnji dan zelene energije obilježen je ovdje u gradskoj vijećnici, ali i u našičkim školama – osnovnoj školi Dore Pejačević i srednjoj školi Isidora Kršnjavog, kroz radionice i predavanja i kroz neposredan pristup s predavačima. Radi se o djelatnicima u udruzi DOOR, predstavnicima Energetskog instituta Hrvoje Požar, i kolegama iz općina koje imaju slične projekte i koji su završili svoj akcijski plan. Od njih dobivamo korisne informacije koje možemo prenijeti i implementirati u svakodnevni život upravo kako bi sustavno i racionalno gospodarili energijom, generalno uštedjeli te imali čišći okoliš, a na račun toga možda razvili i nova radna mjesta.“
Isto tako nazočnim gostima se obratila i Slavica Robić iz DOOR-a koja je rekla nekoliko riječi o primjenama financiranja mjera energetske učinkovitosti za kućanstva, malo poduzetništvo i OPG-ove.
”Putem natječaja Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost otvorenih tijekom cijele godine, građani i tvrtke imaju priliku prijavljivati se i dobiti ili bespovratna sredstva ili zajmove. Naravno da energetska učinkovitost podrazumijeva financijska ulaganja, međutim bitno je napomenuti da se i brzo vraćaju. Zahvati energetske učinkovitosti su skupi, međutim, građanima može pomoći Fond. Ukoliko građani obnove fasadu, što je jedan od najzahtjevnijih ulaganja, bit će u plusu jer će trošiti manje energije, a samim time i manje novca za plaćanje računa”.
Iz Energetskog instituta Hrvoje Požar govorio je Matko Perović o malim bioplinskim postrojenjima za poljoprivredna gospodarstva. Objasnio je kako iz poljoprivrednog otpada proizvesti električnu i toplinsku energiju.
Projekt PROGRES predstavio je Ivica Klem, načelnik općine Nijemci, dok je Danijel Rodik iz DOOR-a prezentirao Akcijski plan energetski održivog razvoja grada Našica za poboljšanje lokalne ekonomije korištenjem obnovljivih izvora energije.
Za vrijeme predavanja u Gradskoj vijećnici, Milena Radošević iz Znanstveno edukacijskog centra Višnjan održala je u osnovnoj školi predavanja pod nazivom ”Mala škola održive energije”, dok su u srednjoj školi od Brune Motike iz Zelene mreže aktivističkih grupa saznali kako mogu napraviti solarni kolektor za grijanje potrošene tople vode.