Zbog obilnih kiša koje su posljednjih dana pogodile našičko područje, došlo je do porasta vodostaja i plavljenja pojedinih lokacija. Ipak, zahvaljujući brzoj reakciji i koordinaciji Javne vatrogasne postrojbe Našice, Dobrovoljnog vatrogasnog društva Našice te službi Grada Našica, situacija je ostala pod kontrolom.
Građani su bili pozvani na oprez i pridržavanje uputa nadležnih službi, dok su vatrogasci na terenu intervenirali na više lokacija, prvenstveno ispumpavajući vodu iz bunara i podruma te osiguravajući zaštitu imovine.
Ulaganja u prevenciju dale su rezultate – bez sanacija bi štete bile znatno veće
Gradonačelnik Krešimir Kašuba osvrnuo se na provedene intervencije, dosadašnja ulaganja u prevenciju i planove za daljnju sanaciju kritičnih točaka.
„28. ožujka, u petak, imali smo na širem području grada Našica ozbiljnu ugrozu od poplava. Nažalost, takve situacije bilježimo svakih nekoliko godina, a posljednja veća poplava s gospodarskim štetama dogodila se 2021. godine. Od tada smo ozbiljno pristupili sanaciji kriznih točaka koje su tada uočene, kako od stanovnika, tako i struke. U protekle tri godine Grad je uložio oko 90 tisuća eura u sanaciju, ponajprije kanala – primjerice, u Markovcu Našičkom, zatim u Zoljanu, Martinu, Breziku, Jelisavcu, Rozmajerovcu, Gradcu i drugim dijelovima grada.
U posljednjoj kriznoj situaciji, zahvaljujući tim ulaganjima, nije došlo do većih materijalnih šteta. Vjerujem da su upravo te sanacije bile ključne u ublažavanju posljedica. Planiramo nastaviti s radovima – uskoro krećemo s navoženjem zemlje u Martinu, uz rijeku, kako bismo dodatno zaštitili Ulicu bana Jelačića, a nastavljamo i suradnju s Hrvatskim vodama koje su već odradile dio posla.
Moram istaknuti kako smo odmah aktivirali Stožer civilne zaštite, koji je djelovao od četvrtka navečer, tijekom cijele noći i u petak tijekom dana. Posebno želim pohvaliti i zahvaliti našim vatrogascima – odradili su 28 intervencija, uglavnom ispumpavanja podruma i izradu zečjih nasipa. Napunili su 600 vreća pijeska i štitili okućnice, ali što je jednako važno – svojim prisustvom pružili su osjećaj sigurnosti našim sugrađanima. Ukupno je 93 vatrogasaca sudjelovalo u akcijama s preko 200 odrađenih radnih sati. Svojim su angažmanom pokazali koliko su važan dio sustava zaštite i spašavanja, ne samo u Našicama nego i u Đurđenovcu koji je ovaj put bio suočen s iznimno ozbiljnom ugrozom.” – rekao je gradonačelnik Krešimir Kašuba.
Ulaganja u sanaciju kanala i kritičnih točaka omogućila učinkovitiju obranu od poplava
U osvrtu na nedavne poplave koje su pogodile šire područje Našica, zapovjednik DVD-a Našice i vatrogasac vozač JVP-a Našice Robert Hren naglasio je važnost sustavnih ulaganja u prevenciju i koordinaciju svih službi, zahvaljujući čemu je izbjegnuto ponavljanje težih scenarija iz prošlosti.
„Kada govorimo o ovoj posljednjoj poplavi, mogu reći da nismo imali veću opasnost upravo zato što je Grad Našice uložio značajna sredstva u preventivne mjere. Od poplave 2021. godine, koja je u trenutku udara donijela znatne štete, Grad je redovito ulagao u čišćenje i održavanje kanala. U razdoblju od 2021. do danas uloženo je oko 90 tisuća eura u te radove. To se posebno osjetilo sada jer ovakve poplave – koje donesu velike količine kiše u duljem periodu – znaju imati još teže posljedice. Kritična su bila područja Zoljana, Martina, Granica, Brezika i Markovca, ali su ti dijelovi u velikoj mjeri sanirani.
Imali smo problema s ustavama koje su dotrajale i ispale iz ležišta – osobito između Markovca i Lapovca. Tamo se nakupilo dosta granja koje je zaustavilo protok vode. Na poziv podignuta je tvrtka Uremović koja je s velikim bagerom očistila ustavu, čime smo omogućili bolji protok prema Karašici. Slično je bilo i na ribnjacima Lili, gdje je prijetio pomor ribe – i tamo smo intervenirali i otvorili ustavu te tako spriječili veću štetu za poduzeće koje upravlja ribnjacima.
Sve to dovelo je do rasterećenja kanala i samog grada, pa nismo imali veće posljedice. Najvažnije je ulagati u preventivu, a Grad to i čini, uz dobru koordinaciju s vatrogascima i ostalim službama. Mi smo poučeni iskustvom već imali pripremljenih 300 do 400 vreća pijeska i na teren smo izašli već dan prije, 28. ožujka. Zaštitili smo sve kuće za koje smo znali da bi mogle biti ugrožene. Do kraja dana iskoristili smo između 1000 i 1200 vreća, štiteći okućnice, ulaze i podrume te ispumpavali vodu.
Ova situacija za naš grad nije bila toliko dramatična, isključivo zahvaljujući prethodnom čišćenju kanala. U suprotnom bi posljedice bile katastrofalne. U nekoliko kuća voda je ipak prodrla, ali s obzirom na količinu kiše, šteta je bila relativno mala. Suosjećam s građanima i žao mi je zbog svega što su proživjeli, a posebno mi je teško što je Đurđenovac ovaj put jako stradao.” – izjavio je Robert Hren. Iako se prirodne nepogode ne mogu u potpunosti izbjeći, primjer Našica pokazuje koliko su važna ulaganja u prevenciju, kao i dobra organizacija i suradnja svih službi kada dođe do prirodnih nepogoda.