Učenici iz Hrvatske iz škola u kojima se uči slovački jezik i kultura sudjelovali su na međunarodnoj ljetnoj školi za djecu iseljenih Slovaka u obliku Škole u prirodi pod nazivom Krajanské leto koje se održalo od 1. do 10. srpnja 2022. u Donovalima u Republici Slovačkoj. Među njima bilo je i šestero učenika iz OŠ kralja Tomislava Našice, od kojih je većina iz Markovca Našičkog, koji su svojim marljivim radom, odličnim znanjem i zalaganjem u slovačkom jeziku zaslužili putovanje u zemlju svojih predaka – Darian Krištofik, Petar Palfi, Kruno Vonić, Rebeka Szabo, Anela Mandić i Lana Prišć.
Osim Našičana i Markovčana Ljetnu su školu, u organizaciji Metodičkog centra Sveučilišta Mateja Bela Banska Bistrica i Ureda za iseljene Slovake Bratislava u suradnji sa Slovačkim centrom za kulturu Našice, apsolvirali učenici iz OŠ Julija Benešića Ilok, OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica i PŠ Miljevci te OŠ „Josip Kozarac“ Josipovac Punitovački u pratnji profesorica Božene Dasović i Ane Marošević.
Smještaj u pansionu Zornička na planinskom području Niskih Tatri dijelili su sa svojim vršnjacima osnovnoškolcima iz Irske, Portugala, Švedske, Ukrajine, Rumunjske i SAD-a s kojima su tijekom cijelog boravka surađivali u raznovrsnim aktivnostima od učenja do druženja u sportu, pjevanju, plesanju, glumi, planinarenju, plivanju i ostvarivanju svojih kreativnih ideja. Natjecateljskim igrama po skupinama, sastavljanim od različitih država, te modernim metodama poučavanja slovačkih voditeljica iz Univerziteta Mateja Bela Banska Bistrica upoznali su prirodu, povijest i tradiciju Slovačke izravno na terenu, a time su ujedno usavršili svoju komunikaciju na slovačkom jeziku, što je bio i cilj ove Škole u prirodi.
Poseban dojam je na njih ostavilo slikovito selo Vlkolinec na nadmorskoj visini od 718 m sa svega 20 stanovnika, a pod zaštitom UNESCO-a kao netaknut primjer slovačke narodne arhitekture – građevine od drveta krakteristične za planinske predjele, te je cijelo selo vrlo zanimljiv muzej. Neizostavno na rasporedu bilo je kupanje na gradskim bazenima Pasienky u Banskoj Bistrici gdje su usavršili svoje vještine u plivanju. Vrlo hrabro su osvojili planinski vrh Kečka (1225 m) do kojega su došli samo najizdržljiviji, kao i vrh Niskih Tatri Nova Hoľa (1361 m) koji je zimi omiljeno skijaško odredište s puno raznovrsne planinske flore i faune.
Na radionicama Ljetne škole djeca su naučila tehniku oslikavanja platna, modrotiska, makramea, žičarstva, pravljenje figurica od peruški, građenje jednostavnih šumskih nadstrešnica, kreiranje zastava prema vlastitim idejama, pisanje vlastite poezije i proze sl. U selu Habakuky, umjetno stvorenom prema bajkama slovačkog pisca Pavla Dobšinskoga imali su prilike ne samo vidjeti priče Vodenjak i Zlatna nit nego i aktivno glumiti u tim poznatim slovačkim narodnim pričama.
Na završnoj večeri sudionici su prezentirali svečani program predstavljajući svoje mjesto i svoju državu, pa su djeca iz navedenih hrvatskih mjesta rekli nekoliko riječi o svome mjestu stanovanja, otpjevali i otplesali slovačke pjesme svoga kraja, a također i hrvatske narodne pjesme od kojih se mladoj publici najviše dopala poznata i u djece omiljena pjesma Ja posijah repu. Od drugih pak sudionika doznali su o narodnoj kulturi i ponekim zanimljivim običajima u zemljama u kojima žive, kao naprimjer irski i ukrajinski ples, tradicionalni recept zgotovljenja rumunjske kobasice, švedske i portugalske jezikolomke i američke prirodne ljepote.
Vrlo bogati program Ljetne škole su osmislile i vodile Mgr. Radka Cachovanová, PhD., B.Sc. Terezia Pompurova, Mgr. Eleonora Sudiova, Mgr. Anna Adamova i etnologinja PhDr. Zuzana Drugová koje su bile izuzetno zadovoljne s ponašanjem, aktivnim sudjelovanjem i veselim druženjem djece iz cijeloga svijeta.
Izvor: OŠ kralja Tomislava Našice, Ana Marošević, prof.