Grad Našice u subotu je bio domaćin uglednim predstavnicima bugarske nacionalne manjine iz Zagreba te gostima iz Bugarske, koji su u sklopu kulturne posjete obišli Zavičajni muzej i druga značajna mjesta vezana uz zajedničku povijest dviju zemalja.
Posjet je organiziran na inicijativu gđe Diane Glasnove, glavne urednice glasila bugarske nacionalne manjine Rodna riječ, koje izlazi uz potporu Savjeta za nacionalne manjine Vlade RH. Glasnova je ujedno i glavna tajnica Hrvatsko-bugarskog društva, a u Našice je doputovala s učenicima Bugarske nedjeljne škole “Ivan Vazov” iz Zagreba, kao i brojnim uglednim gostima.
Među njima bili su i predsjednik Nacionalne zajednice Bugara u Hrvatskoj, g. Raško Ivanov, predstavnik bugarske manjine Grada Zagreba, g. Pero Diankov, te izvanredna i opunomoćena veleposlanica Republike Bugarske u Republici Hrvatskoj, Nj. E. gđa Iva Nikolaeva Kruleva, u pratnji djelatnika Veleposlanstva.
Veze koje nadilaze granice
Goste je u Zavičajnom muzeju Našice pozdravila kustosica i voditeljica Arheološkog i Etnološkog odjela, Jasna Jurković, u ime ravnateljice i djelatnika ustanove. Predstavila je obnovljeni stalni postav u Dvorcu Pejačević, naglasivši važnost obitelji Pejačević čija se povijest, kako je istaknula, dijelom veže i uz teritorij današnje Bugarske.
Poseban interes izazvala je nedavno objavljena publikacija Povijest koja nas povezuje – Obitelj Pejačević i Bugarska, izdana u Zagrebu uz potporu Ministarstva vanjskih poslova Republike Bugarske. Glavna urednica izdanja, gđa Glasnova, kroz tekstove je prikazala višestoljetnu povijest obitelji Pejačević – od njihovih korijena u bugarskim Čiprovcima, preko Budimpešte i Beča, do posjeda u Slavoniji. U izradi publikacije sudjelovali su i istaknuti znanstvenici dr. sc. Jasminka Najcer Sabljak, prof. Silvija Lučevnjak te bugarska povjesničarka dr. sc. Yordanka Gesheva.
Zajednička baština i poštovanje prema povijesti
Našička i bugarska kulturna veza ne staje samo na obitelji Pejačević. Još jedan značajan lik povezuje ova dva naroda – o. Euzebije Fermendžin, znameniti franjevac i povjesničar bugarskog podrijetla, koji je 1897. preminuo u Našicama i pokopan na ovdašnjem groblju. U njegovu čast je 1998. godine organiziran znanstveni skup, a objavljen je i zbornik radova pod pokroviteljstvom HAZU, Franjevačkog samostana i Ogranka Matice hrvatske u Našicama.
Nakon prigodnih govora domaćina i gostiju, zahvalnice i poklone u ime Grada Našica uputila je gđa Ines Resler, direktorica Turističke zajednice. Goste je potom kroz stalni muzejski postav provela kustosica-pripravnica Patricia Kovačević.
Početak novih suradnji
Posjet je zaključen odlaskom na grob o. Fermendžina, a cijeli program protekao je u znaku međusobnog poštovanja, kulturne razmjene i želje za daljnjim povezivanjem.
Organizatori i domaćini složili su se kako je ovo tek početak snažnije suradnje Našica i predstavnika bugarskih institucija u Hrvatskoj i Bugarskoj – na planu kulture, obrazovanja, ali i turizma.