Bračni par otvorio u Našicama prvu Apikomoru za pomoć kod astme, bronhitisa, migrene, nesanice, reumatizma, bolova u leđima…

Apiterapija je novost u Hrvatskoj, a ove godine, poduzetnica Anita Dragić otvorila je prvu Apikomoru u Našicama, koja je ujedno i jedina djelatnost apiterapije i apiinhalacije na području Osječko – baranjske županije. Novost u gradu i još uvijek za neke nepoznanica, Anita nas je upoznala s uslugama koje nudi u svrhu zdravlja.

Obitelj Anite Dragić bavi se pčelarstvom već dvadesetak godina te je ona dugo i detaljno proučavala svojstva pčelinjih proizvoda, proizvodnju i njihovo djelovanje za očuvanje normalnog funkcioniranja našeg organizma.

 

“Prateći razvoj pčelarstva u Republici Hrvatskoj kroz period od nekih desetak godina u organizacijskom poslovanju OPG-a došla sam do zaključka da je donošenje odluke o zatvaranju proizvodnje pčelinjih proizvoda i prestanku uzgoja pčelinjih zajednica sasvim opravdano. Međutim, nije lako odreći se poziva koji je dio obitelji. Pojavom tzv. patvorina pčelinjih proizvoda koja je uzela maha u svakom kutku postavila sam si za cilj sačuvati pčelinje zajednice, proizvoditi med, propolis, matičnu mliječ, pčelinji vosak i pelud s očuvanom biološkom vrijednosti.” – kazuje Anita.

 

Anita i suprug završili su tečaj apiterapije koji organizira HAD gdje su dobili sve pravovaljane informacije o proizvodnji kvalitetnih pčelinjih proizvoda kakvi se jedini i preporučuju za potrebe apiterapije i povoljan apiterapijski efekt te upute o pokretanju poslovanja i registracije djelatnosti apiterapije. “Kroz cijeli ovaj postupak u svim aspektima vodila me je predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva dr. sc. Gordana Hegić i uz njenu veliku pomoć uspjeli smo projekt privesti kraju.” – navodi poduzetnica.

Kako navodi, odlučila se otići korak dalje i izaći iz organizacijskog oblika OPG-a jer unutar njega nije moguće registrirati djelatnost apiterapije. Sredstva za pokretanje poslovanja i samozapošljavanja dobila je od HZZ-a, dio sredstava dobila je od Grada Našica te je obrt otvoren u ožujku ove godine. No, s obzirom na trenutnu situaciju vezanu uz koronavirus, koja ju je pratila od samog početka realizacije projekta, s radom je započela tek u kolovozu. Da bi uspješno provodili usluge apiterapije i apiinhalacija Anita i suprug su izgradili i opremili apikomoru.

 

“Apikomora je drvena kućica veličine oko 10 metara kvadratnih. Ispred komore postavili smo visoku ogradu da izbjegnemo kontakt s pčelama. U apikomori imamo tri mjesta za inhalacije, ali trenutno koristimo jedno. Objekt je klimatiziran, a radi veće udobnosti klijenata koristimo relax stolice s mogućnošću lagane masaže. Ulaz u apikomoru prilagođen je i osobama s invaliditetom.” – objašnjava apiterapeutkinja i nadodaje kako je apiinhalacijska kućica označena znakom HAD-a (zlatni žig), koji posjetiteljima jamči da mogu očekivati odgovorno i educirano osoblje koje brine i oko najmanjih detalja koji su izuzetno važni zbog zaštite njihova zdravlja i sigurnosti.

 

Apiinhalacije koje nude provode se udisanjem aerosola iz košnice, propolisa uz korištenje profesionalnih Propo steam inhalatora te inhalacije s medom koje se provode profesionalnim ultrazvučnim inhalatorom.

 

“Inhalacije iz košnice se provode za vrijeme unosa nektara, peludi i dr. kada pčele u košnici intenzivno trepere s krilima isušujući nektar koji su unijele u košnicu. Tako održavaju konstantnu temperaturu od 35 stupnjeva, a zrak u košnici se obogaćuje hlapivim tvarima iz meda, propolisa, peludi, pčelinjeg voska i matične mliječi uključujući esencijalna ulja, flavonoide, aromatske tvari i druge aktivne sastojke koji poboljšavaju zdravstveno stanje.” – pojašnjava apiterapeutkinja.

Ostale inhalacije se provode u jesensko – zimskom periodu. Apiinhalacije su pogodne za djecu, adolescente, kao i za odrasle i starije osobe, korisno je i za sportaše i one koji se suočavaju s ekstremnim psihofizičkim izazovima. Udisanje aromatskih tvari kako navodi stručna literatura pomaže kod astme, kroničnog bronhitisa, alergijskog rinitisa, migrene, nesanice, emocionalnih poremećaja, depresije, reumatizma, bolova u leđima i oporavka kod moždanog udara.

 

“Za apiterapiju koristim proizvode koji su proizvedeni od vlastitih pčelinjih zajednica. Med, propolis i dr. koje koristim u apiterapiji analiziram u laboratoriju za ispitivanje hrane i predmeta opće uporabe Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”. Ako su rezultati analize proizvoda zadovoljavajući, što je s našim proizvodima do sada uvijek bio slučaj, onda se označavaju sa žigom HAD-a koje ima za cilj na tržištu pozicionirati i istaknuti educirane članove koji proizvode pčelinje proizvode vrhunske kvalitete.” – navodi Anita.

 

Obitelj Dragić usluge svoga obrta prezentiraju preko Facebook stranice „APIDORA, obrt za apiterapiju i apiinhalacije” i online predavanja. Svoje poslovanje predstavili su i na V. Hrvatskom simpoziju o vrijednosti pčelinjih proizvoda u očuvanju zdravlja s međunarodnim sudjelovanjem Apiterapija u organizaciji Hrvatskog apiterapijskog društva. U budućnosti planiraju što više pčelinjih proizvoda proizvesti za korištenje u apiterapiji, stvarati nove proizvode i razvijati suradnju s liječnicima. Za više informacija možete se javiti na kontakt telefon: +385 (0)91 582 6119 ili e-mail: [email protected].

 

Foto: ustupljene fotografije

Pročitajte još