U Zavičajnom muzeju Našice održano je još jedno stručno predavanje u sklopu nastave povijesti koje je pripremila i održala kustosica Melita Husnjak za učenike 7.b razreda iz Osnovne škole kralja Tomislava Našice u okviru teme Parlamentarni život u Habsburškoj Monarhiji i hrvatskim zemljama s naglaskom na Hrvatsko – ugarsku nagodbu, uvjetima njezina provođenja, odnosno kršenja krajem 19. st.
Učenici su na izvornom mjestu imali priliku upoznati hrvatske banove Ladislava Pejačevića (1883. – 1883.) i Teodora Pejačevića (1903. -1907.) političku situaciju onoga vremena te veliku ulogu našičkog plemstva na gospodarski, politički, kulturni i društveni život Hrvatske.
Ciljevi ovakve nastave su ukazati učenicima na važnost zavičajne povijesti,
Nastava u Muzeju održana je u pratnji razrednika učitelja likovne kulture, Josipa Kanisa i učiteljice povijesti Sandre Hvizdak, izvrsne savjetnice koja ju je i organizirala.
Posebna prednost ovakvog učenja je usvajanje sadržaja na licu mjesta, upravo tamo gdje je ta povijest nastajala. Prema kurikulumu za sedmi razred učenici uče o političkoj situaciji u Habsburškoj Monarhiji u 19. st. te su u sklopu predavanja na jasan, slikovit i autentičan način osvijestili način života hrvatskoga plemstva i hrvatskih banova koji potječu iz našega grada te su na taj način obogatili poznavanje zavičajne i nacionalne povijesti.
Ciljevi ovakve nastave su ukazati učenicima na važnost zavičajne povijesti, te aktivnim učenjem potaknuti na daljnji interes za ovaj nastavni predmet. Suradnja između Zavičajnog muzeja Našice i Osnovne škole kralja Tomislava Našice se nastavlja u sklopu budućeg projekta u formi terenske nastave iz predmeta Povijesti za učenike sedmih razreda.
Izvor: Sandra Hvizdak, Melita Husnjak