OŠ Dore Pejačević organizira Digitalnu čistku u sklopu globalne akcije Digital Cleanup Day

Osnovna škola Dore Pejačević Našice već 17 godina provodi međunarodni program Eko škola, a ove godine nastavlja s aktivnostima usmjerenima na zaštitu okoliša i održivost. U sklopu tog programa, 14. ožujka planirana je akcija Digitalna čistka, koja se provodi u okviru svjetske inicijative Digital Cleanup Day.

Ovom prilikom pozivaju se svi građani, javne i obrazovne ustanove te udruge da se priključe i pridonesu smanjenju digitalnog otpada, koji unatoč tome što je nevidljiv, troši električnu energiju i stvara emisije CO₂.

Kako sudjelovati?

Jednostavno je – potrebno je napraviti digitalno čišćenje:
Obrisati nekorištene aplikacije, duplikate fotografija i videozapisa, nepotrebne dokumente te stare datoteke na računalima, telefonima i oblacima.
Očistiti e-poštu – izbrisati nepotrebne e-poruke, odjaviti se s mailing lista koje ne koristite.
Registrirati rezultate akcije putem poveznice: https://bit.ly/4bd6On7.

Zašto je digitalni otpad problem?

Iako ga ne vidimo, digitalni otpad nastavlja trošiti resurse i generirati emisije CO₂. Internet i povezani sustavi godišnje proizvedu 900 milijuna tona CO₂, što je više od ukupne godišnje proizvodnje Njemačke.

Jeste li znali?

  • Svake minute u svijetu se pošalje 240 milijuna e-mailova, od kojih 20% nikada nije pročitano.
  • 20 e-poruka dnevno tijekom godine stvara CO₂ ekvivalentan automobilu koji prijeđe 1000 km.
  • 15 sati online sastanaka s uključenom kamerom proizvodi 9.4 kg CO₂ mjesečno – isključivanjem kamere može se smanjiti ova emisija.
  • Jedno Google pretraživanje troši istu količinu energije kao žarulja od 60W upaljena 17 sekundi.
  • Da bismo nadoknadili zagađenje uzrokovano neželjenim e-porukama, trebalo bi posaditi 1.6 bilijuna stabala.

Od 2020. godine, u pet globalnih Digitalnih čistki sudjelovalo je 1.2 milijuna ljudi iz 175 zemalja, koji su zajedno obrisali 14.5 milijuna GB podataka, čime su atmosferu poštedjeli od 3.625 tona CO₂. Smanjenjem nepotrebnih digitalnih podataka i usvajanjem održivih online navika, možemo značajno smanjiti potrošnju energije i zaštititi okoliš. 

Izvor: OŠ Dore Pejačević Našice, Koordinatorice Eko škole:  Lopoldina Vitković, prof. i Sanela Mandić Vidaković, stručni suradnik pedagog

Pročitajte još