Održano predavanje “Pandemijski umor” u organizaciji USPDR “Orao” Orahovica – Našice

Udruga Specijalne policije iz Domovinskog rat ”ORAO” Orahovica – Našice u suradnji i sufinanciranjem Ministarstva Hrvatskih branitelja provodi svoj projekt „Zaštita hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji u vrijeme epidemije COVID-19”. Jedna od aktivnosti u projekt,u osim skrbi i podjela paketa pomoći hrvatskim braniteljima slabijeg socijalno – imovinskog statusa za koje članovi Udrug organiziraju i dijele pakete od mjeseca srpnja, je i pomoć podrške i savjetovanje putem mrežne aplikacije za videokomunikaciju ”ZOOM”. Predavanja se provode od mjeseca rujna na temu Mentalno zdravlje u vrijeme COVID-19 i kupnja na internetu putem Web shopa.

Na zamolbu predsjednika Udruge Davora Solić, predavanju preko ”ZOOM-a” dana 15.12.2020. godine pridružila se i voditeljica Tima za psihosocijalnu pomoć Virovitičko – podravske županije i ravnateljica Centra za socijalnu skrb dipl.soc. Marija Prokl – Bajan. Ravnateljica je upoznala s pokazateljima i činjenicama vezanim za hrvatske Branitelje te održala interaktivno predavanje na temu ”Pandemijksi umor”. S obzirom da vojna iskustva i stres stvara osjećaj zajedništva i povezanosti koji traje i nakon sudjelovanja u ratu, stvara se preduvjet za uspostavljanje sustava peer pomoći unutar veteranske zajednice (termin peer uveden je iz engleskog jezika i najbolje se može opisati kao ravnopravna osoba po nekom relevantnom kriteriju, a peer grupa kao skupina ravnopravnih osoba po nekom kriteriju, koji je u našem slučaju sudjelovanje u Domovinskom ratu).

 

Jedan od dobro utvrđenih pozitivnih učinaka programa peer potpore, dakle potpore drugih veterana, jest i zaštita od PTSP-a i ostalih mentalnih poremećaja vezanih uz stres. Sustavi peer podrške mogu se tako koristiti za olakšavanje prilagodbe na civilni život, lakšu uspostavu zdravih društvenih odnosa, prijenos pozitivnih načina nošenja sa stresom te savladavanja kako emotivnih tako i institucijskih i operativnih prepreka postizanja zadovoljavajuće kvalitete života.

 

“Imajući u vidu navedeno, s radošću sam prihvatila poziv USPDR ”ORAO” Orahovica – Našice i bila aktivan član „grupe podrške“, grupe koja je pokazala brigu za pojedinca, otvorenost, brzo prihvatila online učenje i u konačnici pokazala da uza sve proživljene teškoće pojedinaca, ostaje aktivan i važan dio naše zajednice. Kako u ratu – tako je i danas spremna nositi se sa novim izazovima.” – izjavila je voditeljica Tima za psihosocijalnu pomoć Virovitičko – podravske županije i ravnateljica Centra za socijalnu skrb dipl.soc. Marija Prokl – Bajan. Predavanje možete pogledati na poveznici web stranici Udruge.

 

Pročitajte još