U Osnovnoj školi Dore Pejačević Našice 6. studenoga održana je Književna čajanka, događaj koji je ponudio priliku učenicima i gostima za ugodno druženje uz razmjenu književnih preporuka. Organizirale su ga izvannastavne skupine škole – Klub ljubitelja knjige i Novinarska skupina, pod vodstvom učiteljica hrvatskoga jezika Danijele Horvat i Dubravke Kruljac, u suradnji sa školskom knjižničarkom Andreom Dubaić Begić i učiteljicom engleskoga jezika Alenkom Taslak.
Književna čajanka zamišljena je kao prilika za promicanje važnosti čitanja i otkrivanje ljepote pisane riječi, povodom nadolazećeg Dana hrvatskih knjižnica. Čajanci se pridružila i ravnateljica prof. Verica Marinović, kao i profesorice Leopoldina Mijatović i Tanja Horvat iz Srednje škole Isidora Kršnjavoga. Posebne gošće bile su majke članica Kluba ljubitelja knjige, među kojima i predstavnica Gradske knjižnice Našice, gđa Silvija Šokić, gđa. Zrinka Mihaljević te gđa. Valentina Dervić.
Učiteljica Alenka potaknula je svoje učenike na čitanje kratkih priča na engleskome jeziku
Tijekom susreta, sudionici su dijelili dojmove o knjigama koje čitaju, uz poseban naglasak na najdraže knjige iz djetinjstva. Virtualnim putem pridružili su im se i učenici Osnovne škole Antuna Kanižlića iz Požege sa svojom učiteljicom Jasminkom Hajper. Predstavili su vrlo zanimljive priče odgojnoga karaktera iz 19. stoljeća, koje su čitali na njemačkome jeziku. Riječ je o knjigama Struwwelpeter i Struwwelliese, pisca Heinricha Hoffmana. Na hrvatskome su jeziku objavljene pod nazivom Janko Raščupanko – riječ je o jednomu od najomiljenijih junaka njemačke dječje literature. Virtualnim su se putem razmjeni književnih preporuka pridružili i učenici Osnovne škole „Vladimir Nazor“ iz Đakova s učiteljicom Ivanom Hrastović Mandarić – uglavnom su predstavili knjige iz serijala Gregov dnevnik istaknivši njihovu zanimljivost, humorističnost i lakoću čitanja.
Obje su se škole u Književnu čajanku uključile na poziv učiteljice Alenke Taslak koja je ujedno i omogućila njihovo sudjelovanje putem videopoziva. Osim toga, vrijedno je spomenuti da je učiteljica Alenka potaknula svoje učenike na čitanje kratkih priča na engleskome jeziku – riječ je o djelu Short Stories, Ollyja Richardsa, a sažetak nekih priča također smo poslušali tijekom ovoga književnog druženja.
Također, sudionici su imali prilike čuti koje su bile najdraže knjige ravnateljice ove škole dok je bila dijete, a na ljepotu i vrijednost bezvremenskih romana poput Heidi Johanne Spyri podsjetila je profesorica Leopoldina Mijatović. Književnoj čajanci pridružili su se i neki učenici razredne nastave, a na poziv svoje mlađe sestre Anđele odazvala se i Marta Blagojević, učenica 4. razreda matematičke gimnazije poručivši svim osnovnoškolcima da budu poput Petra Pana te da se ne žure odrasti, već da što dulje uživaju u čarima djetinjstva.
Dopisom se javila i ravnateljica Gradske knjižnice Našice gđa Marija Buha koja zbog obveza nije mogla prisustvovati Čajanci, no poslala je popis novih naslova dječje literarure na čemu joj organizatori od srca zahvaljuju.
Ugodno ozračje i pažljivo uređeni prostor, koje je osigurala knjižničarka Andrea Dubaić Begić, dodatno su pridonijeli toplini susreta. Zbog pozitivnih reakcija sudionika, Književna čajanka već je prepoznata kao događaj koji bi se mogao ponavljati i izvan Mjeseca hrvatske knjige, kako bi književna druženja postala redovit dio školske tradicije.
Izvor: OŠ Dore Pejačević Našice, učiteljica Danijela Horvat, voditeljica Kluba ljubitelja knjige