U ponedjeljak, 7. travnja 2025. godine, učenici 2.b razreda opće gimnazije Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice, pod vodstvom profesorice povijesti Dunje Irha Baričević, održali su nastavni sat u Zavičajnom muzeju Našice. Tema sata bila je „Našice u srednjem vijeku“, a kroz stručno predavanje kustosice Melite Husnjak učenici su analizirali sukobe i prožimanja religija u srednjem i ranom novom vijeku.
U sklopu godišnjeg izvedbenog kurikuluma, učenici su obrađivali društvene promjene i odnose među društvenim skupinama kroz lokalnu povijest. Poseban naglasak stavljen je na prvi poznati plemićki posjed našičkog kraja, djelovanje viteškog reda templara te kasnije franjevačkog reda. Učenici su imali priliku povezivati izvorne povijesne izvore s nastavnim sadržajem i razvijati vještinu zaključivanja o važnosti Našica u srednjem vijeku.
Kustosica Melita Husnjak učenicima je predstavila život i političko djelovanje grofova Teodora i Ladislava Pejačevića
Nastava je bila interaktivna, usmjerena na postavljanje pitanja i samostalni rad učenika, a glavni cilj bio je razviti svijest o važnosti muzeja kao obrazovnih institucija koje potiču stjecanje znanja i razvoj kulturnih kompetencija.
Istoga dana, u prostorima Zavičajnog muzeja nastavu povijesti imala je i 3.a razred opće gimnazije. Tema njihovog sata bila je Doba nacija – modeli nacionalnih integracija i politički preustroj Habsburške Monarhije u 19. stoljeću, s posebnim osvrtom na hrvatske banove i ulogu bana Ladislava Pejačevića u sklapanju Hrvatsko-ugarske nagodbe 1868. godine.
Kustosica Melita Husnjak učenicima je predstavila život i političko djelovanje grofova Teodora i Ladislava Pejačevića, koji su živjeli u Dvorcu Pejačević, te im približila kontekst njihova vremena i banovanja. Učenici su se kroz temu „bana kavalira“ i priču o nijemim grbovima dodatno povezali s lokalnom prošlošću. Nakon predavanja, srednjoškolci su obišli stalni postav muzeja i upoznali se s izvornom građom iz toga razdoblja, što im je omogućilo dublje razumijevanje društvenih i političkih procesa 19. stoljeća.
Profesorica Dunja Irha Baričević učenike je za ove muzejske nastavne sate unaprijed pripremila kako bi mogli aktivno sudjelovati u predavanjima i analizama. Ovakav oblik nastave pokazao se iznimno učinkovit i motivirajući, a učenici su izrazili veliko zadovoljstvo iskustvom učenja kroz neposredan kontakt s kulturnom baštinom svog zavičaja.
Izvor: Zavičajni muzej Našice, Dunja Irha Baričević, Melita Husnjak