Arheološka radionica u Zavičajnom muzeju Našice – Arheološko rekognosciranje

Prošli tjedan Zavičajni muzej Našice su posjetili učenici OŠ „Ivana Brlić Mažuranić“ iz Strizivojne u pratnji učiteljice povijesti Zrinke Racić. Posjet je organiziran u sklopu njihove izvannastavne aktivnosti Mladi arheolozi. Predavanje i radionicu održale su dipl. arheologinja Jasna Jurković, kustosica i voditeljica Arheološkog odjela i kustosica – pripravnica Patricia Kovačević, mag. archeol.

Kao ilustraciju njegovog tijeka i rezultata predstavile su i višegodišnje rekognosciranje područja oko gornjeg toka rijeke Londže gdje su, između ostalog, otkriveni i ostatci romaničke crkve iz 12. – 13. stoljeća, čije su pojedine građevne elemente i pripadajuće nalaze učenici mogli razgledati.

Osim upoznavanja s arheološkim temama, mladi su arheolozi u programu posjeta imali i razgledavanje stalnoga postava Muzeja

Ovi su učenici već upoznati s arheološkom znanošću i muzejskim aktivnostima na polju arheologije te im je našički muzej odlučio putem predavanja i radionice pod nazivom „Arheološko rekognosciranje“ objasniti i približiti jedno od temeljnih arheoloških istraživanja, koje on sustavno provodi već gotovo dvadeset godina otkrivši i dokumentiravši do sada preko dvije stotine lokaliteta iz svih prapovijesnih i povijesnih razdoblja.

Osim upoznavanja s arheološkim temama, mladi su arheolozi u programu posjeta imali i razgledavanje stalnoga postava Zavičajnog muzeja Našice gdje su se pod stručnim vodstvom kustosice i muzejske pedagoginje Magdalene Kunac Svoren, upoznali s bogatom poviješću obitelji Pejačević i njezinih istaknutih članova. Kroz zanimljive priče i povijesne činjenice, učenicima je približen život plemstva u prošlosti. Saznali su kako su izgledali svakodnevni poslovi i obveze plemićke obitelji, kako su provodili slobodno vrijeme te kakvu su ulogu imali u društvu.

Izvor: Zavičajni muzej Našice

Pročitajte još