Suradnja muzeja i škole – učitelji iz OŠ J.J. Strossmayera Đurđenovac posjetili Zavičajni muzej Našice

Prošloga tjedna, Zavičajni muzej Našice ugostio je ravnatelja, učitelje i stručne suradnike Osnovne škole Josipa Jurja Strossmayera iz Đurđenovca. Susret su započeli ravnateljica Zavičajnog muzeja Našice, Silvija Lučevnjak i ravnatelj škole Toni Markotić koji su istaknuli dugogodišnju uspješnu suradnju između škole i muzeja te se osvrnuli na brojne realizirane dosadašnje aktivnosti.

U okviru programa, muzejska pedagoginja i kustosica Magdalena Kunac Svoren održala je prezentaciju pod nazivom „Suradnja muzeja i škole“ u višenamjenskoj dvorani Dvorca Pejačević. Predstavljeni su različiti modeli i mogućnosti buduće suradnje muzeja i škola, uključujući muzejske radionice, tematske izložbe, stručno vođenje i interaktivne edukativne programe prilagođene školskom uzrastu. Poseban naglasak stavljen je na važnost povezivanja školskog kurikuluma s muzejskim sadržajima, kako bi učenici mogli razvijati kritičko razmišljanje, kreativnost i dublje razumijevanje povijesti i kulture. Muzejska pedagoginja također je podijelila primjere dobre prakse, uključujući uspješne projekte realizirane u suradnji sa školama u prethodnim godinama. Osim toga, osvrnula se na izazove u provođenju ovakvih aktivnosti te na potrebne uvjete za kvalitetnu i održivu suradnju.

Kustosica Muzeja Melita Husnjak o planskom naselju „Company Town“

Kustosica Muzeja Melita Husnjak, kao doktorandica Povijesti umjetnosti i kulturne baštine, održala je predavanje vezano za bogatu industrijsku i stambenu arhitekturu Đurđenovca koju istražuje u sklopu svoje doktorske disertacije temeljem obranjene teme na doktorskom studiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu te ju zastupa na različitim međunarodnim i domaćim znanstvenim skupovima.

Istraživanja obuhvaćaju nastanak i razvoj grada tvrtke „Company Town“, jednog od rijetkih planskih naselja Istočne Hrvatske, koje se razvija od druge polovice 19. stoljeća zahvaljujući intenzivnoj industrijskoj preradi drvne građe, posebno čuvene slavonske hrastovine. Istraživanje ove teme, posebno povijesti arhitekture i zaštite kulturnog naslijeđa relevantan je ne samo za zavičajnu baštinu, već i ukupnu povijest umjetnosti ovoga dijela Hrvatske. U diskursu navedenog dogovorena je suradnja između škole i muzeja u kontekstu različitih predavanja i prezentiranja bogate baštine.

Stručno vodstvo kroz Dvorac Pejačević: Interpretacija muzejskih sadržaja za školsku nastavu

Profesori su posjetili i Muzejsku knjižnicu, koja je sada smještena u zapadnom dijelu suterena Dvorca Pejačević. Trenutno se organizira prostor knjižnice i knjige se unose u mrežni informacijski sustav ZAKI. Voditeljica knjižnice Renata Bošnjaković, knjižničarska savjetnica i dipl. povjesničarka, kratko je predstavila fond i pozvala profesore da koriste njezine resurse.

Knjižnica prvenstveno posjeduje građu vezano uz muzejsku djelatnost. No, u njoj se nalazi najbogatiji zavičajni fond, kojeg čine knjige, rukopisi, časopisi, sitni tisak, audio-vizualna građa, plakati, razglednice, osmrtnice i ostala zavičajna dokumentacija.

Nakon predavanja, za goste je organizirano stručno vodstvo kroz novoobnovljeni Dvorac Pejačević. Muzejska pedagoginja provela je nazočne kroz stalni postav Muzeja, odnosno reprezentativne, ambijentalno obnovljene Salone dvorca, koji vjerno dočaravaju način života plemićke obitelji Pejačević na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće. Tijekom obilaska, istaknula je načine interpretacije muzejskih sadržaja za osnovnoškolce, pri čemu se naglasak stavlja na originalne muzejske predmete i priče koje oni otkrivaju, čime se potiče znatiželja i interakcija učenika. Zavičajni muzej Našice zahvaljuje Osnovnoj školi Josipa Jurja Strossmayera Đurđenovac i njenom ravnatelju na posjeti i izvrsnoj dosadašnjoj suradnji te se raduju budućim zajedničkim projektima i programima.

Izvor: Zavičajni muzej Našice

Pročitajte još