Trodnevni kongres iz područja biomedicinskih znanosti OSCON (Osječki studentski kongres), otvoren je u četvrtak 31. ožujka 2022. godine, a ove se godine održava četvrti put. Riječ je o međunarodnom kongresu translacijske medicine studenata i mladih liječnika, a projekt je pokrenuo Studentski zbor Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Osijeku akademske godine 2018./2019.
Cilj kongresa je razmjena ideja te upoznavanje studenata i mladih liječnika s važnošću povezivanja temeljnih i kliničkih znanosti, kao i sklapanje novih poznanstava, koja će omogućiti bolje buduće suradnje. Otvorenju je nazočio i zamjenik župana Mato Lukić.
OSCON predstavlja studentski interes za nastavak karijere
„Drago mi je da se kongres kojeg organiziraju mladi studenti, a koji je iz godine u godinu sve bolji, održava upravo u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji. Unatoč svim obvezama koje imaju, a zahvaljujući svojoj požrtvovnosti i ljubavi prema medicini, studenti su uspjeli osmisliti i organizirati ovako bogat i složen kongres međunarodnog karaktera.” – kazao je zamjenik župana.
Napore svojih studenata i ponos na njihov rad iskazao je i dekan Medicinskog fakulteta u Osijeku prof.dr.sc. Ivica Mihaljević.
„Ovo što oni rade je zaista hvalevrijedno jer ove godine imamo više od 300 sudionika i 210 radova. OSCON predstavlja studentski interes za nastavak karijere, međusektorsku suradnju, oslobađanje od straha prilikom napretka te uvođenje znanstvenog pristupa u radu. Veseli me što će u ugodnom druženju i vrijednoj razmjeni iskustava sudjelovati i studenti iz osam zemalja – rekao je Mihaljević.
Ove je godine fokus na bolestima 21. stoljeća
Predsjednica Organizacijskog odbora OSCON-a i studentica 5. godine MEFOS-a Nika Pušeljić objasnila je kako u ovogodišnjem kongresu sudjeluju različiti liječnici i predavači.
„Imamo osam predavača koji dolaze iz Osijeka, Zagreba te drugih europskih zemalja, a koji će sudjelovati na 12 radionica. Ove se godine prije svega koncentriramo na bolesti 21. stoljeća koje preplavljuju medicinu, poput stresa, nedostatka fizičke aktivnosti i nepravilne prehrane, a koje doprinose bolestima koje nazivamo metaboličkim sindromom X. Riječ je o kardiovaskularnim bolestima, kroničnim plućnim bolestima i različitim oblicima karcinoma kod kojih je najvažnija prevencija. Od početka organizacije kongresa do danas, primjetnu su i značajni pomaci, prije svega u broju radova kojih je bilo 60-ak, a sada ih je 210, ali i broju sudionika čiji je broj porastao sa 100 na 350.” – zaključila je Pušeljić.