Oprez – Čagljeva više od lisica – Čuvajte svoje životinje

cagallj1

cagallj1

Nažalost, svatko tko živi u predgrađu grada, a samim time i mjestima poput Markovca, Martina, Šipovca i ostalih koji gravitiraju Našicama u zadnje vrijeme imaju prilike se susresti sa čagljevima. Ukoliko se pitate o kakvoj je životinji riječ i koja je razlika između čaglja i lisice evo odgovora. Naime, u Hrvatskoj živi podvrsta zlatnog čaglja i obično smo ga (prije) mogli zateći na poluotoku Pelješcu. Za vrijeme rata, kako piše na wikipediji su zbog pucnjeva i eksplozija, ovu životinju potjerali sa vjekovnih staništa te je prešla rijeke i sada nažalost ju možemo vidjeti sve više u Slavoniji. Možda se pitate zašto nažalost? E pa to je isključivo jer sada stvaraju velike probleme u selima i kako smo rekli na početku teksta u predgrađima jer dolaze u potrazi za hranom pa ih tako možemo vidjeti uz naše domove. Upravo jednog takvog čaglja, a to je i razlog pisanja ovog teksta, smo i sami jučer upoznali na pola metra od nas dok je vrlo revno i nimalo uplašeno (za razliku od nas) jeo jednu od naših kokoši. Tek nakon glasnog vikanja, čagalj je zbrisao u obližnje kukuruze, ostavivši iza sebe unakaženu kokoš.

cagallj2

Iako smo navikli na lisice koje su također vrlo uporni lovci koji redovito stvaraju pomutnju među manjim domaćin životinjama, na čagljeve nismo navikli i nije nam svejedno da se i sa ovim malim predatorima susrećemo.

 

Kada smo popričali sa nekima koji su iskusniji od nas, rekli su nam kako je prije lisica bila glavni predator ovih krajeva, ali da u zadnje vrijeme sve više ima čagljeva, koji očito polako, ali sigurno istiskuju liju sa prvog mjesta.

 

Kako smo mogli vidjeti, uglavnom dolaze u predvečer ili rano jutro (iako je ova naslovnica uslikana danas oko 11 sati), pa je velika vjerojatnost da će u njihovom obilasku naših kuća, ukoliko imamo kokoši ili zečeve, nešto završiti na njihovom tanjuru. 

Kako on u stvarnosti izgleda pogledajte na videu koji smo pronašli. Moramo naglasiti kako se boja može malo razlikovati, ali vrlo je bitno da znamo kako se tu ne radi o lisici, psu, kuni, lasici ili mački (što možda netko i pomisli) već o čaglju.

{youtube}GJ4Nan7N2r8{/youtube}

Pročitajte još