Održana 18. sjednica Gradskog vijeća Grada Našica, prva u ovoj godini

 

U prostorima Gradske uprave jučer je održana 18. sjednica Gradskog vijeća Grada Našica koja je pred vijećnike stavila 19 točaka dnevnoga reda. Sjednici je prisustvovala većina vijećnika kao i ravnateljice, direktori i voditelji gradskih poduzeća i institucija, županijski vijećnik Vanja Prošić te mediji. Aktualni sat, kojeg je otvorio predsjednik Gradskog vijeća Krešimir Žagar, i ovoga je puta donio nekoliko zanimljivih pitanja vijećnika.

Prvi se okupljenima obratio vijećnik Zvonko Ibriks (Nezavisni) s dva pitanja. Naime, vijećnika Ibriksa je zanimalo zašto novoobnovljeni prostor Gradske knjižnice Našice nema veću čitaonicu, odnosno hoće li se fundus knjiga koji se odnosi na slovačku manjinu vratiti u Gradsku knjižnicu. Drugo pitanje se odnosilo na uskrsnice – njih će dobiti umirovljenici čija mirovina (domaća i inozemna) ne prelazi iznos od 300,00 € mjesečno, a vijećnik Ibriks predlaže da se cenzus poveća na 450,00 €. Gradonačelnik Krešimir Kašuba, nakon što je pozdravio sve okupljene, izjavio je kako se za sada prostor Gradske knjižnice Našice ne može mijenjati jer je on predviđen projektom kojim je obnovljena Gregerova vila, dom našičke knjižnice. A fundus knjižnice koji se odnosi na slovačku manjinu nalazi se u Slovačkom centru za kulturu Našice koji je „izdvojeni pogon” Gradske knjižnice Našice. Gradonačelnik Kašuba je rekao kako se uskrsnice financiraju iz gradskog proračuna te će razmotriti prijedlog povećanja cenzusa.

Vijećnica Anita Stanić Plemeniti (SDP – HNS – HSS) postavila je pitanje vezano za nabavku komunalnog vozila Našičkog parka d.o.o., a zanimalo ju je da li Našički park ima zaradu od recikliranja plastike, papira te ostalih sirovina. Direktor Našičkog parka d.o.o. Hrvoje Žiha je odgovorio kako je komunalno vozilo nabavljeno i ono je u upotrebi, a za zbrinjavanje plastike Našički park plaća iznos od 120 eura po toni našičkoj cementari za spaljivanje jer je to najbolji način rješavanja tog problem dok otkup papira i nije toliko lukrativan posao jer tona papira vrijedi oko 26 eura.

Vijećnica Josipa Knežić (SDP – HNS – HSS) postavila je, također, dva pitanja. Prvo se odnosilo na sastanke Mjesnih odbora s gradonačelnikom i njegovim suradnicima, odnosno smatrala je da svi mještani nisu bili obaviješteni o tim sastancima. Također ju je zanimalo u kojoj se fazi nalazi projekt Centra za integracije, to jest kada će početi obnova prostora IMK-a „Slavonije”. Gradonačelnik Kašuba je odgovorio vijećnici Knežić kako se ne miješa u posao predsjednika Mjesnih odbora i sastanci su bili otvoreni za sve mještane. Osvrnuvši se na drugo pitanje gradonačelnika Kašuba je odgovorio kako je Grad osigurao financiranje projektne dokumentacije, a u međuvremenu je nadležnost projekta prebačena s Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine na Osječko – baranjsku županiju i čeka se skorašnje rješavanje ovog dijela projekta.

Vijećnika Brunu Wolfa (SDP, HNS, HSS) zanimao je trenutni status urbanističkog plana za područje Tavanac i Lapovac. Upitao je kada će plan biti završen jer su građani zainteresirani za ulaganja, no suočavaju se s poteškoćama oko dobivanja građevinskih dozvola. Također, napomenuo je da se na Lapovcu očekuje održavanje Svjetskog prvenstva u ribolovu koje stvara dodatni interes za ulaganja u turizam. Pročelnik Upravnog odjela za investicije i prostorno planiranje Matija Brkić odgovorio je kako se intenzivno radi na završnoj fazi urbanističkog plana Grada Našica, a nakon toga će se pristupiti izradi urbanističkog plana za Lapovac i Tavanac. U pisanom obliku će dostaviti informacije o mogućnostima gradnje ili nadogradnje koje ne zahtijevaju prethodnu građevinsku dozvolu. Također, vijećnika Wolfa je zanimalo jesu li otklonjeni problemi s grijanjem i hlađenjem zgrade Gradske uprave koji su nastali tijekom obnove te da li se razmišlja o postavljanju solarnih panela, na što mu je pročelnik Brkić odgovorio kako su problemi otklonjeni, a o postavljanju solarki se svakako razmišlja.

Vijećnica Silva Miškulin (Nezavisna) iznijela je problematiku vode u Gradcu Našičkom jer je utvrđeno uzorkovanjem da nije pogodna za piće. Gradonačelnik Krešimir Kašuba je istaknuo da ovlaštena služba trenutačno provodi dubinsko čišćenje i dezinfekciju kako bi zaštitila zdravlje mještana. Također, gradonačelnik je u stalnom kontaktu s predsjednikom Mjesnog odbora Gradac – taj problem je prisutan već desetljećima, no on će se uskoro riješiti dovršetkom projekta aglomeracije Našice. Vijećnica Miškulin je istaknula i potrebu uređenja okolnog područja novog pružnog prijelaza u Markovcu Našičkom. Gradonačelnik Kašuba je izrazio zadovoljstvo što je višedesetljetni problem pružnog prijelaza riješen, a Grad i Mjesni odbor planiraju poslati dopis HŽ-u kako bi se pokrenulo uređenje spomenutog dijela jer je on u vlasništvu Hrvatskih željeznica.

Nakon aktualnog sata krenuo je rad po izglasanom Dnevnom redu koji je sadržavao 19 točaka:
  1. Usvajanje Zapisnika sa 17. sjednice Gradskog vijeća Grada Našica održane 22. prosinca 2023. godine
  2. Prijedlog Zaključka o usvajanju Informacije o stanju sigurnosti na području Grada Našica za 2023. godinu
  3. Prijedlog Zaključka o usvajanju Izvješća o nezaposlenosti i zapošljavanju u 2023. godini na području Grada Našica
  4. Prijedlog Zaključka o usvajanju Izvješća o radu Savjeta mladih Grada Našica za 2023. godinu
  5. Prijedlog Odluke o pokretanju postupka biranja članova Savjeta mladih Grada Našica
  6. Prijedlog Odluke o raspisivanju Javnog natječaja za imenovanje ravnatelja Gradske knjižnice Našice
  7. Prijedlog Odluke o nagradama za rad članovima vijeća i predstavnicima nacionalnih manjina za Grad Našice
  8. Prijedlog Sporazuma o međunarodnoj suradnji između gradova partnera Našica i Šal’e
  9. Prijedlog Rješenja o razrješenju i imenovanju člana Povjerenstva o ravnopravnosti spolova na području Grada Našica
  10. Prijedlog Rješenja o razrješenju i imenovanju člana Povjerenstva za starije osobe i osobe s posebnim potrebama na području Grada Našica
  11. Prijedlog Odluke o preimenovanju ulica u gradu Našicama i naselju Jelisavac
  12. Prijedlog Odluke o proglašenju komunalne infrastrukture javnim dobrom u općoj uporabi
  13. Prijedlog Odluke o ukidanju svojstva javnog dobra u općoj uporabi u k.o. Našice i k.o. Ceremošnjak
  14. Prijedlog Odluke o davanju suglasnosti na izmjene Ugovora o kupoprodaji nekretnina u Industrijskoj zoni u Našicama
  15. Prijedlog Odluke o donošenju Procjene rizika od velikih nesreća za područje Grada Našica – Revizija II.
  16. Prijedlog Odluke o ukidanju postrojbe civilne zaštite opće namjene Grada Našica
  17. Smjernice za organizaciju i razvoj sustava civilne zaštite na području Grada Našica za razdoblje 2024. – 2027. godine
  18. Prijedlog Programa potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju na području Grada Našica za 2024. godinu
  19. Prijedlog Odluke o izmjeni Odluke o komunalnoj naknadi

Treba napomenuti kako je Vijeće prihvatilo i izvješće o radu Savjeta mladih Grada Našica u prošloj godini, a svima je na suradnji zahvalila predsjednica Savjeta Ines Resler, a vijećnica Anita Stanić Plemeniti se zahvalila na odluci da Matija Repinc, kao prva civilna žrtva u Našicama 1991. godine, dobiva svoju ulicu. Raspravu je donijela i 16. točka – Prijedlog Odluke o ukidanju postrojbe civilne zaštite opće namjene Grada Našica. Vijećnik Zvonko Ibriks je bio protiv takve odluke jer smatra da živimo u nesigurnim vremenima kada je svaki oblik zaštite potreban. Gradonačelnik Kašuba, pročelnica Magdalena Vidaković – Gelenčir i zapovjednik JVP-a Našice i Vatrogasne zajednice Našice Danijel Matković pojasnili su kako ne dolazi do ukidanja Civilne zaštite. Naime, Grad Našice ima JVP Našice s 9 aktivnih DVD-ova te operativne postrojbe GDCK-a Našice kao i HGSS te nema potrebe za postrojbom Civilne zaštite opće namjene.

Nakon Sjednice osvrt je dao predsjednik Gradskog Vijeća Krešimir Žagar istaknuvši kako je i ovaj put zadovoljan konstruktivnom raspravom.

„Možemo primijetiti da smo navikli na dulje sjednice, no ova je bila iznenađujuće kratka unatoč 19 točaka dnevnog reda. Aktualni sat bio je bogat sadržajem, pri čemu su oporbeni vijećnici aktivno postavljali pitanja gradonačelniku, pročelnicima i ravnateljima. Svi su dobili brze i konkretne odgovore. Što se tiče samih točaka sjednice, izdvojio bih izvješće o stanju sigurnosti u Našicama, kojeg je iznio načelnik Policijske postaje Našice Ivica Bukvić. Posebno bih naglasio zanimljivu točku koja se odnosi na program potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju gdje će se sredstva namjenski usmjeravati prema takvim projektima. Bila je i jedna emotivna točka, a ona se odnosila na imenovanje ulica u gradu Našicama. Dodijelili smo ulici ime Matije Repinca i ovo je način da se trajno sjećamo tog tragičnog događaja. U vezi s ukidanjem civilne zaštite, revizija je pokazala da su samo organizacije poput vatrogasnih društava, Crvenog križa i stožera Civilne zaštite dobro obučene i opskrbljene te uspješno surađuju s Gradom stoga je odlučeno ukinuti postrojbu Civilne zaštite opće namjene. Zahvaljujem se svim vijećnicima koji su sudjelovali na sjednici, a očekujem sljedeću koja će prethoditi svečanoj planiranoj već u lipnju.” – izjavio je predsjednik Žagar.

Gradonačelnik Krešimir Kašuba u svojoj se izjavi osvrnuo na nekoliko ključnih točaka s ove sjednice.

„Završena je osamnaesta sjednica Gradskog vijeća s ukupno 19 točaka dnevnog reda. Ona je relativno kratko trajala, ali smo uspješno prošli kroz sve predviđene točke. Što se tiče Aktualnog sata, želim istaknuti da je bio vrlo bogat pitanjima, većinom dobronamjernih i konkretnih, posebice vezanih uz Gradac. Naglasak je bio na problemima s vodom koji traju već desetljećima. Stanovnici Gradca suočavaju se s izazovima vezanim uz pitku vodu, no Grad je uložio znatna sredstva kako bi osigurao da voda bude upotrebljiva. Kontaktirao sam nedavno predsjednika Mjesnog odbora i pratio situaciju. Ovlaštena služba provodi dubinsko čišćenje i dezinfekciju te poduzima sve potrebne mjere kako bi zaštitila zdravlje građana. Bitno je naglasiti da se radi na korjenitom rješavanju ovog problema. U kontekstu aglomeracije, najvećeg povijesnog projekta vrijednog 30 milijuna eura europskih sredstava, očekujemo da će voda biti spremna za korištenje u Našicama i svim prigradskim naseljima tijekom šestog mjeseca ove godine. Ovaj projekt će osigurati pokrivenost vodom za 99 posto domaćinstava u Našicama i 15 prigradskih naselja i to je trajno rješenje. Na sjednici smo raspravljali o zanimljivom pitanju pružnog prijelaza u Markovcu Našičkom, problemu koji nas prati već desetljećima i koji je bio izazovan za riješiti. Trebalo je vremena dok smo osigurali građevinsku dozvolu za taj prijelaz, a u suradnji s HŽ-om. Vijećnica Miškulin postavila je pitanje uređenja okoliša, no nakon svega što smo prošli, to je sada slatka briga jer planiramo uputiti molbu HŽ-u da uredi okoliš na svom zemljištu, posebno na potezu od nekoliko desetaka metara. Jedno od bitnijih pitanja na sjednici bilo je vezano za civilnu zaštitu i točku 16 koja se odnosila na prijedlog odluke o ukidanju postrojbe civilne zaštite opće namjene Grada Našica. O pojašnjenju su govorili pročelnica Magdalena Vidaković Gelenčir i zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe, gospodin Matković. Kao gradonačelnik i predstavnik Grada, želim naglasiti da ukidamo zadnju razinu civilne zaštite, ali da civilna zaštita u gradu Našicama i dalje funkcionira i da smo to najbolje vidjeli kroz redovite vježbe koje održavamo svake godine. Također, važno je naglasiti da civilna zaštita i dalje ima značajan doprinos u slučaju elementarnih nepogoda gdje se ističe veliki doprinos volontera, pripadnika civilne zaštite, ali i naših vatrogasaca. U toj točki smo naglasili da je sigurnost naših sugrađanki i sugrađana na prvom mjestu te da ova odluka nikako ne utječe na smanjenje razine sigurnosti. Naprotiv, kada se suočimo s nekom nesrećom, prvo se sjetimo vatrogasaca i volontera, ali i svih naših državnih institucija koje u najkraćem roku dolaze na teren i brinu se prije svega o ljudskim životima, a potom i o imovini.” – zaključio je gradonačelnika Kašuba.

Pročitajte još