Svjetski dan štednje obilježava se 31. listopada kao sjećanje na 1. međunarodni kongres štednih institucija održan 1924. u Milanu. Predstavnici svjetskih štednih institucija sastali su se kako bi pronašli izlaz iz krize koju je prouzročio 1. svjetski rat. Zaključili su da je štednja nužna za razvoj čovječanstva. Ove godine obilježava se 100 godina Svjetskog dana štednje.
Pitanje štednje, razvijanje štednih navika, vođenje brige za vlastitu budućnost, kao i razvoj financijske pismenosti i dalje su posebno važni za sve građane.
Po završetku aktivnosti, učenici su svoje znanje provjerili kvizom znanja
Uz klasične oblike štednje (štednja u bankama, životno osiguranje ili štednja u stambenim štedionicama) građanima su dostupni i drugi noviji oblici štednje i ulaganja. Najznačajniji se mirovinski i investicijski fondovi, državni vrijednosni papiri, ulaganja na tržištu kapitala.
Učenici 2. i 3. razreda koji pohađaju predmet Financijska pismenost i dodatnu nastavu su pod vodstvom predmetne profesorice Danijele Puhanić sudjelovali u radionici na temu Analiza mogućnosti štednje u današnjim uvjetima. Tijekom rada korišteni su različiti tiskani materijali poslovnih banaka u Našicama, podaci s web stranica banaka te ostali radni materijali prikupljeni u pripremnom razdoblju. Po završetku aktivnosti, učenici su svoje znanje provjerili kvizom znanja.
Izvor: SŠIK Našice, Danijela Puhanić, prof