U prepunoj višenamjenskoj dvorani Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice održano je početno predavanje za sve učenike na temu obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara. Projekt „Pješačenje do Vukovara“, koji se kontinuirano provodi od 2010. godine, omogućuje srednjoškolcima i studentima da, pješačenjem od Osijeka do Vukovarskog groblja, odaju počast žrtvama Domovinskog rata.
Predavanje su posjetili gradonačelnik Našica Krešimir Kašuba, ravnatelj škole Željko Filjak te gošća Maja Weber, stručna suradnica izdavačke kuće Alfa i rodom Vukovarka, koja je s učenicima podijelila svoja sjećanja na ratne dane u Vukovaru.
U prošlogodišnju hodnju uključilo se 95 učenika
Profesorica Slađana Mihalj, jedna od organizatorica projekta, osvrnula se na izazove i značaj pješačenja za mlade.
„Ovo je nama sedma godina našeg hoda za Vukovar. Krenuli smo s 15 učenika, a prošle godine se u Hod uključilo 95 učenika. Uistinu je za diviti se toj djeci koja ostave svoje mobitele i osjete u sebi volju i ponos. Iako je dužina puta od 42 kilometra uistinu teška, oni i dalje ponosno koračaju. Ovaj projekt povezuje mlade ljude, omogućuje im da odaju pijetet žrtvama Domovinskog rata te ih uči suosjećanju i zahvalnosti za sveto tlo koje je teško stečeno. Djeca testiraju svoju volju, prelaze granice i, bez obzira na vremenske uvjete, hodaju po kiši ili snijegu. Njihov interes raste, a osobno bih voljela da ih još više ljudi podrži, jer oni nose teret puta. Ruksak na leđima, dionica od 42 kilometra – to su djeca koja nisu proživjela rat, ali nose u sebi sjećanje, bol i tugu koju ovaj projekt oživljava.” – istaknula je profesorica Mihalj.
Istina o Domovinskom ratu se ne smije zaboraviti
Gradonačelnik Krešimir Kašuba istaknuo važnost očuvanja sjećanja na događaje iz Domovinskog rata te pohvalio trud profesora i učenika na ovom projektu.
„Već sedmi put profesorica Slađana Mihalj organizira našičke srednjoškolce na „Pješačenju do Vukovara”. Posebno se zahvaljujem svim sudionicima na Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Bitni su to datumi za Republiku Hrvatsku, a za naš grad Našice posebno važan je 27. 9. 1991. godine, kada su naši branitelji, njih 67, iz Našica i okolnih općina otišli braniti Vukovar i Hrvatsku. Osamnaest ih se nikada nije vratilo. To su heroji koje moramo pamtiti i zbog njih i mnogih drugih ovakve manifestacije su od izuzetne važnosti kako se istina o Domovinskom ratu ne bi zaboravila.” – zaključio je gradonačelnik.
Važno je uložiti trud u očuvanje sjećanja
Maja Weber, stručna suradnica izdavačke kuće Alfa i rodom iz Vukovara, podijelila je svoja sjećanja na ratna zbivanja.
„Posljednje dvije godine, pozivom osnovnih i srednjih škola, držim predavanja o Vukovaru. Rođena sam ondje 1982. godine, a u ratnim sam zbivanjima prošla kroz mnogo toga sa svojom obitelji. Imala sam tada nepunih deset godina. Sjećam se prekinutog djetinjstva, dugih dana u podrumu i izlaska iz uništenog grada, trenutka kada su nas razdvojili od muškaraca. Ipak, uspjeli smo preživjeti, a prisjećanjem na te trenutke pokušavam mladima prenijeti empatiju i razumijevanje za koje smatram da danas nedostaju. Djeca me često pitaju kako smo živjeli bez struje, mobitela ili televizije. Važno je da svi ulažemo trud u očuvanje tih sjećanja i poštovanje prema žrtvama, a da se istina prenosi s generacije na generaciju.” – izjavila je Maja.
Foto: Tomislava Justić, Radio Našice