Ovih dana smo dobili izvještaj policije u kojem piše kako je 29-godišnji Osječanin putem internetske stranice od 21- godišnjaka iz Lipika naručio mobilni telefon. Osječanin je preuzeo paket uz otkupninu, a nakon što ga je otvorio u istome se nalazio samo novinski papir.
Ovo je samo jedan od primjera kako se danas lako može ostati bez teško ušteđenih novaca za neku od naručenih stvari putem oglasnika. Baš zbog ovog, ali i velikog broja sličnih primjera, zanimalo nas je kako se zaštiti u ovakvom slučaju, tj. što se sve može učiniti kako do ovakvih ili sličnih situacija ne bi došlo.
Prije svega, moramo napomenuti kako je naručivanje preko oglasnika uvijek svojevrstan rizik, i da što god učinili, postoji mogućnost da lopov bude barem jedan korak ispred nas te da u konačnici novac više nikada i ne vidimo.
U većini slučajeva, svatko tko prodaje određeni predmet putem oglasnika zahtijeva ili plaćanje unaprijed ili plaćanjem pouzećem, tj. plaćanje prilikom preuzimanja od poštara.
Ukoliko nešto platite unaprijed, pitanje je da li će ta ista stvar biti ikada poslana, tako da je to jedan od najrizičnijih načina kupnje, i to se prema našem mišljenju može jedino ukoliko se radi o kupnji novog predmeta u nekoj od trgovina. Sve ostalo je preopasno te taj način stvarno nikome ne preporučamo. Nije bez veze izmišljena rečenica “Prilika čini lopova”. Ovaj drugi način pouzećem, tj. kada poštar donese na naša vrata traženu robu, je ipak nešto sigurnija kupnja. Zbog čega? Zbog činjenice da vam u tom trenutku poštar bude svjedok što ste u paketu dobili.
Kako bi imali što točniju informaciju o preuzimanju robe putem pouzeća, priupitali smo jednu od vodećih kuća za to Hrvatska pošta d.d. Oni su o temi rekli sljedeće.
“Prema odredbama Zakona o poštanskim uslugama i drugim internim aktima, Hrvatska pošta nema uvida u sadržaj pošiljke te ne snosi odgovornost za sadržaj pošiljke, ako je pošiljka prispjela u roku, ispravna i bez vidljivih tragova oštećenja. Zakon o poštanskim uslugama propisuje da je poštanska pošiljka vlasništvo pošiljatelja sve dok nije uručena primatelju, kao i da je davatelj poštanskih usluga obvezan osigurati tajnost poštanskih pošiljaka. Ove zakonske odredbe znače to da pošiljka nije vlasništvo Hrvatske pošte, s njom se može raspolagati samo na način kako je to naznačio pošiljatelj (vlasnik) navedene pošiljke, dakle kome i kako uručiti njegovu pošiljku, te da djelatnicima Hrvatske pošte nije dopušteno otvarati je i vidjeti njezin sadržaj.
U većini slučajeva prijevare, pošiljatelj odabire dopunsku uslugu „otkupnina“ za koju je propisano da pošiljatelj prigodom predaje pošiljke zahtjeva da se uruči primatelju uz prethodnu naplatu otkupnog iznosa. Djelatnici Hrvatske pošte stoga nisu u mogućnosti predati pošiljku ili je otvoriti prije naplate otkupnog iznosa, te nemaju zakonsku obvezu biti prisutni pri otvaranju pošiljke, iako u praksi, ako ih korisnik zamoli, poštari pričekaju da korisnik otvori pošiljku.
Primatelj može pošiljku otvoriti pred poštarom nakon pravovaljanog uručenja, a s ciljem da mu poštar posvjedoči o sadržaju pošiljke pred nadležnim tijelom zaduženim za istragu eventualne prijevare. U slučajevima prijevare, djelatnici Hrvatske pošte će uputiti korisnike na nadležno tijelo (uglavnom policiju) kako bi prijavili prijevaru te kako bi u konačnici štetu namirili od stvarnog štetnika, u ovim slučajevima pošiljatelja.”
Ukoliko razmotrimo jedan ili drugi način, možemo s lakoćom shvatiti kako su oba vrlo rizična, ali da je ovaj sa plaćanjem kod preuzimanja malo sigurniji, jer postoji šansa da se prevarant ipak uhvati i propisno kazni.
Za kraj možemo reći kako je prodaja putem oglasa uvijek rizik, ali da je preuzimanje robe direktno od prodavača najsigurniji način da u paketu ne dobijete novinski papir ili ciglu što je ovih dana postalo više nego popularno.
{module Adsense 468×60 Slika}