Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek svečano otvorila novi stalni postav Zavičajnog muzeja Našice

Nakon višegodišnjeg projekta cjelovite obnove Velikog i Malog dvorca Pejačević te Gröegerove vile u Našicama, svečano su predstavljeni novouređeni prostori Velikog dvorca, u kojem se nalazi Zavičajni muzej Našice, Malog dvorca, koji je dom Osnovnoj glazbenoj školi Kontesa Dora i Radiju Našice, te preuređeni prostori vile Gröeger namijenjeni Gradskoj knjižnici Našice sa Središnjom knjižnicom Slovaka. Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, kao izaslanica predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, danas je službeno otvorila obnovljeni Dvorac Pejačević i novi stalni postav Zavičajnog muzeja. Svečanosti održanoj u višenamjenskoj dvorani Dvorca prisustvovali su i saborska zastupnica Nataša Tramišak, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, gradonačelnik Grada Našica Krešimir Kašuba sa suradnicima, saborski zastupnici Vesna Vučemilović, Goran Ivanović i Vladimir Bilek, zamjenik župana Osječko – baranjske županije Josip Miletić, potomci obitelji Pejačević Marcus Pejacsevich i Nikola Adamovich, počasni građanin Našica Vladimir Šeks te brojni drugi uvaženi gosti i djelatnici slavonskih muzeja.

U uvodu svečanog programa gosti su uživali u glazbenim izvedbama – Dorinu Canzonettu izveli su Luka Nađ na braču i prof. Dean Kopri na klaviru, dok je Miroslav Šarić pročitao pjesmu Ante Gardaša „Povratak“. Gostima su kroz postav Dvorca, odjevene u povijesne kostime iz vremena obitelji Pejačević, prošlost dočarale članice kazališne sekcije HKD-a „Lisinski”.

Projekt obnove vrijedan 13 milijuna eura vraća sjaj kulturnoj baštini Našica

Gradonačelnik Krešimir Kašuba izrazio je zadovoljstvo posjetom ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek Našicama, istaknuvši značaj kulturne i prirodne baštine grada kao temelja njegovog identiteta i brenda.

„Danas otvaramo novo poglavlje Grada Našica. U projekt obnove uloženo je čak 13 milijuna eura, što je rezultat dugogodišnjih napora koji su započeli 2015. godine, kada je Grad Našice kupio dvorac. Od 2016. godine intenzivno smo radili na razvoju i pripremi projekata, a 2019. potpisali ugovore koji su omogućili početak opsežne rekonstrukcije 2021. godine.” – istaknuo je gradonačelnik Kašuba.

Posebno je naglasio značaj rekonstrukcije koja obuhvaća Veliki i Mali dvorac Pejačević, vilu Grőger, dva gradska trga te perivoj. „Ovi prostori pričaju priču o dugoj kulturnoj i povijesnoj tradiciji našeg grada, koji ove godine slavi 795. rođendan. S ponosom promoviramo naše znamenitosti, poput Crkve svetog Antuna i svjetski poznate skladateljice Dore Pejačević, koja je u Našicama odrasla, stvarala i po svojoj želji ovdje sahranjena, van kripte obitelji Pejačević.”

Gradonačelnik je također istaknuo važnost projekta za budućnost grada. „Ovom rekonstrukcijom ne samo da čuvamo baštinu već i stvaramo bolju kvalitetu života za naše sugrađane, temeljeći to na strategiji razvoja Grada Našica, koja uključuje demografsku obnovu i unaprjeđenje kulturnih sadržaja. Veliki dvorac sada prvi put u povijesti sjaji obnovljen u svih pet etaža, Mali dvorac dom je glazbenoj školi i radiju, dok je vila Grőger postala moderna knjižnica na 1200 kvadratnih metara, opremljena prema najvećim europskim standardima.” Kašuba je zaključio kako ovaj projekt potvrđuje Našice kao grad obrazovanja i kulture, ističući bogatstvo škola i kulturnih sadržaja koji čine grad dinamičnom i perspektivnom zajednicom.

Istaknuta je važnost zajedničkog truda svih sudionika

„Neizmjerno se veselim što smo danas u Našicama jer Dvorac Pejačević nosi ne samo veliku baštinsku vrijednost već i simbolički značaj za hrvatsku umjetnost i kulturu, zahvaljujući iznimnom doprinosu obitelji Pejačević. Ponosni smo na nasljeđe Dore Pejačević, koja je ostavila neizbrisiv trag u hrvatskoj, ali i europskoj glazbi. Vjerujem da će ovaj obnovljeni dvorac postati središte kulturnih događanja, prostor za brojne izložbe i muzejske programe, ali i atrakcija koja će privlačiti posjetitelje iz cijele Hrvatske, omogućujući im da se upoznaju s bogatom baštinom Našica.” – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Dodala je i kako je projekt obnove bio rezultat zajedničkih napora svih uključenih. „Veliku zahvalnost dugujem ravnateljici Zavičajnog muzeja, gradonačelniku, kao i svim suradnicima koji su sudjelovali u ovom značajnom pothvatu. Posebno bih istaknula podršku nasljednika obitelji Pejačević, koji su, iako razasuti diljem svijeta, pružili potporu ovom projektu te izrazili zahvalnost Gradu Našicama i Hrvatskoj na prezentaciji njihove ostavštine.”

Ministrica se osvrnula i na širi problem stanja dvoraca u Hrvatskoj. „Dvorci su nakon nacionalizacije često stavljani u neprimjerene namjene, zapuštani ili odvajani od gospodarskih prostora koji su ih okruživali. Ovo je problem ne samo u Slavoniji već i u Hrvatskom zagorju i drugim dijelovima Hrvatske. Tijekom mog mandata pokrenuli smo projekt popisivanja i izrade konzervatorskih informacija za sve dvorce. Ključ je pronaći adekvatnu namjenu za njih, bilo da je riječ o kulturnim, javnim ili gospodarskim sadržajima. Važno je da dvorci budu u funkciji i očuvani za buduće generacije.”

Također, ministrica je izrazila optimizam u pogledu nastavka revitalizacije kulturne baštine, naglašavajući kako Ministarstvo kulture i medija kontinuirano radi na podršci sličnim projektima diljem Hrvatske.

Povratak muzeja u dvorac najljepši je poklon za 50. obljetnicu

Ravnateljica Zavičajnog muzeja Našice, Silvija Lučevnjak, iskazala je ponos i zahvalnost povodom povratka muzeja u obnovljeni dvorac Pejačević, ističući značaj ovog trenutka za ustanovu i grad Našice.

„Od 2021. do kraja prošle godine naš je muzej bio u svojevrsnom egzilu. Bili smo prisiljeni napustiti ovaj prostor i dislocirati cijelu našu građu. No, uvijek je divno vratiti se kući. Povratak Zavičajnog muzeja u obnovljeni dvorac Pejačević za nas je najljepši poklon za pedesetu obljetnicu našeg postojanja, jer upravo ovdje, prije pola stoljeća, započela je naša muzejska priča. Nadam se da ćemo opravdati povjerenje svih koji su uložili ogromne napore u obnovu ovog prostora te ispuniti očekivanja kako naših vjernih posjetitelja, tako i novih koje želimo privući.” – izjavila je Lučevnjak.

Posebno je istaknula važnost identiteta muzeja i njegove specifične ponude. „Svaki muzej nastoji se brendirati kroz jedinstvenu priču, a naš je povratak u vrijeme prijelaza iz 19. u 20. stoljeće, u razdoblje kada je obitelj Pejačević bila na vrhuncu svoje političke i društvene moći. Zahvaljujući ovom projektu, možemo posjetiteljima ponuditi nešto jedinstveno – šetnju kroz prošlost uz originalne predmete, umjetnine i namještaj. Naš muzej sada pruža doživljaj koji volim nazvati „malim slavonskim Trakošćanom”.”

Lučevnjak je podsjetila i na povijest povratka građe u Našice. „Velik dio namještaja vratio se nakon gotovo 70 godina, zahvaljujući naporima hrvatskih muzealaca, posebice dr. Danice Pinterović, koja je u poratnim godinama neumorno radila na očuvanju građe. Danas, zahvaljujući suradnji s Muzejem Slavonije i Muzejom likovnih umjetnosti u Osijeku, ponovno možemo izlagati dio tih predmeta ovdje u Našicama.”

Zaključno, ravnateljica je istaknula kako povratak muzeja u obnovljeni prostor simbolizira novo poglavlje u očuvanju i promociji kulturne baštine grada, stvarajući temelj za daljnji razvoj muzejske djelatnosti i privlačenje posjetitelja iz cijele Hrvatske i šire.

Osječko – baranjska županija obiluje znamenitostima i kulturno – povijesnom baštinom

Saborska zastupnica Nataša Tramišak izrazila je zadovoljstvo prilikom posjeta Našicama, istaknuvši značaj otvorenja Zavičajnog muzeja u obnovljenom dvorcu Pejačević kao važnog trenutka za očuvanje hrvatske kulturne baštine.

„Veliko mi je zadovoljstvo danas biti ovdje u Našicama, u ovom idiličnom zimskom okruženju, i svjedočiti povratku Zavičajnog muzeja u njegov prirodni dom – obnovljeni dvorac Pejačević. Ovo je poseban trenutak za Našice i cijelu Osječko – baranjsku županiju, koja obiluje znamenitostima i kulturno – povijesnom baštinom. Obitelj Pejačević ostavila je neizbrisiv trag u našem identitetu, a njihova ostavština sada ponovno dolazi do izražaja u Našicama, Osijeku i Virovitici. Lijepo je vidjeti da se naša baština obnavlja, dobiva novu svrhu i doprinosi ljepoti naših gradova.” – rekla je Tramišak.

Naglasila je poseban značaj dvorca za Našice. „Dvorac Pejačević, smješten u samom srcu grada, pravi je biser Našica i Osječko – baranjske županije. Uz franjevački samostan i župnu crkvu svetog Antuna Padovanskog, Našice postaju nezaobilazna destinacija za sve koji žele osjetiti bogatstvo naše povijesti i kulture. Vjerujem da će dvorac i Zavičajni muzej nastaviti služiti na ponos svih stanovnika Našica.”

Osvrnula se i na proces obnove dvorca, podsjetivši na ključne korake i suradnju. „Prije desetak godina pokrenuta je inicijativa za obnovu dvorca od strane tadašnjih gradonačelnika Krešimira Žagara i kasnije Josipa Miletića. Uspjeli smo osigurati 85% sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj, što je iznosilo oko 100 milijuna kuna. Ovo je jedan od posljednjih velikih projekata za obnovu kulturne baštine ugovorenih u ovom financijskom razdoblju, a uspješno ga je priveo kraju aktualni gradonačelnik Krešimir Kašuba.”

I na kraju, Tramišak je istaknula važnost učinkovitog korištenja europskih sredstava. „Obnova dvorca Pejačević svjedoči o tome kako smo uspješno iskoristili sredstva iz fondova Europske unije, ostavivši trajan trag ne samo na kulturnoj baštini već i na svim ostalim projektima realiziranim u ovom razdoblju. Ovo je uspjeh na koji svi možemo biti ponosni.”

Grad Našice potvrđuje status kulturnog i obrazovnog središta

Dožupan Josip Miletić istaknuo je važnost timskog rada u realizaciji velikih projekata obnove kulturne i prirodne baštine Našica te zahvalio svima koji su pridonijeli ovom značajnom uspjehu.

„Obnova kulturne baštine vrijednosti od oko 100 milijuna kuna rezultat je dugogodišnjeg truda i suradnje. Radovi su simbolično započeti u Našicama tijekom sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem, kojoj je prisustvovao i premijer. Ovaj projekt donosi ne samo očuvanje naše baštine već i novu vrijednost za Grad Našice i Osječko – baranjsku županiju, podižući njihovu vidljivost i atraktivnost za posjetitelje.” – naglasio je Miletić.

Posebno je zahvalio svima koji su sudjelovali u realizaciji projekta. „Zahvaljujem tadašnjoj ministrici, a današnjoj saborskoj zastupnici Nataši Tramišak, kao i gradonačelnicima Krešimiru Kašubi i Krešimiru Žagaru, s kojima sam zajedno radio na ovim projektima. Sjećam se prije desetak godina, kada smo kupovali dvorce i razmatrali načine njihove obnove. Tada nije bilo jasno iz kojih sredstava ćemo ih obnoviti, ali grad je tada izdvojio 700 tisuća eura za kupnju oba dvorca. Danas, kada su oni obnovljeni, možemo biti ponosni na sve što smo postigli.”

Miletić je istaknuo kako obnovljeni Veliki i Mali dvorac te Grögerova vila sada predstavljaju ne samo kulturne institucije već i simbole grada. „Uvjeren sam da će institucije koje djeluju u obnovljenim prostorima nastaviti s promocijom Našica i doprinosom razvoju kulturne djelatnosti, koja je od iznimnog značaja. Drago mi je osobno biti ovdje i svjedočiti ovoj lijepo izvedenoj obnovi. Neka nas ovakvi projekti i dalje povezuju i inspiriraju.” – zaključio je dožupan. A galeriju fotografija možete pronaći na ovoj poveznici.

Pročitajte još