U kolovozu 2025. godine 80-godišnjak je na internetu pronašao primamljiv oglas za investicijsko ulaganje u novac i zlato. Nakon što je stupio u kontakt s nepoznatim osobama, lažnim prikazivanjem činjenica doveden je u zabludu. Tijekom komunikacije s prevarantima 80-godišnjak je u nekoliko navrata uplatio novac na različite bankovne račune, u ukupnom iznosu većem od 3.000 eura. Kada je zatražio isplatu navodne zarade od ulaganja, osobe s kojima je komunicirao prestale su mu se javljati, nakon čega je shvatio da je prevaren. Policija traga za počiniteljima te ponovno upozorava građane da ne nasjedaju na ovakve i slične vrste prijevara.
Građanima se savjetuje da budu sumnjičavi prema oglasima koji nude brzu i sigurnu zaradu te da ne uplaćuju novac dok nisu potpuno sigurni u vjerodostojnost osobe ili tvrtke s kojom komuniciraju. Posebno je važno ne dijeliti osobne podatke, podatke o bankovnim računima, karticama ili pristupne kodove nepoznatim osobama. Ako posumnjaju na prijevaru, građani se pozivaju da takvu komunikaciju prijave policiji. Dodatne informacije o zaštiti od internetskih prijevara dostupne su na stranicama kampanje Web heroj – Ulovimo lika s weba koji tvoje € vreba.
Također, CARNET-ov Nacionalni CERT pokrenuo je servis CERT iffy, koji korisnicima prije ili tijekom internetske kupovine omogućuje provjeru ima li web trgovina obilježja lažnog weba. Korištenje servisa je jednostavno – dovoljno je na stranici https://iffy.cert.hr upisati ili zalijepiti URL adresu trgovine koju želite provjeriti te pritisnuti gumb za provjeru. Više o usluzi dostupno je na portalu Nacionalnog CERT-a: https://www.cert.hr/cert-iffy-servis-za-provjeru-internetskih-trgovina/.
