Završio je Međunarodni kiparski simpozij Tvornica Zemlja koji se od 2003. godine održava u tvornici crijepa i opeka Dilj d.o.o. Tijekom desetodnevnog simpozija, specifičnog po svojoj osnovnoj koncepciji – ustrajnoj umjetničkoj ideji skulptorskog oblikovanja u izvornoj terakoti, iz utrošenih 2.200 kg modelatorske gline nastalo je dvadesetak radova većih i manjih formata, poput rada Gyorgya Fusza naziva Simbioza visine 140 cm ili rada Bojidara Boncheva naziva Figura visine 175 cm do rada Abigel Nagy Veza visine 60 cm.
„Iza nas je još jedan uspješan i zanimljiv simpozij gdje u prostorima operativne tvornice crijepa nastaju umjetnička djela koja stvaraju internacionalni i hrvatski umjetnici i studenti kiparstva. Tradicionalno, za izradu skulptura se koriste bijela i crvena šamotna glina, a ni ove godine tema simpozija nije bila zadana, pa su radovi različitih stilova i tematika. Primjerice, dr.art. Vlatka Škoro, ass. izradila je tri skulpture životinja, Pače, Svinja i Prase dok je Jurica Bareš izradio torzo pod nazivom Atleta, a Nikša Borovac portret. Mnogi radovi su apstraktne forme poput rada Josipe Stojanović, umj.sur., Vijuge ili rada prof. Đorđa Jandrića Hrpa Dilj 1 i 2. Neki od sudionika su se odlučili kombinirati obje vrste gline u jednom radu, poput Peter Barana i dr. art. Vlatke Škoro, ass., a neki i pigmente, engobe te glazure za završnu obradu, poput Bojidar Boncheva i Margarete Lekić, koje će se vidjeti tek nakon paljenja radova u velikim pećima tvornice Dilj d.o.o. u listopadu ove godine.“ – kazala je voditeljica radionice doc.dr.art. Margareta Lekić s Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, Sveučilište J.J. Strossmayer u Osijeku.
Tvornica crijepa Dilj d.o.o. je ponosni domaćin ovog simpozija već godinama
Među ovogodišnjim sudionicima bili su profesor Gyorgy Fusz, studenti Peter Baran, Abigel Nagy i Petra Virag Szondi s Fakulteta za glazbu i vizualnu umjetnost Sveučilišta u Pečuhu u Mađarskoj, profesor Bojidar Bonchev s Nacionalne akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Sofiji u Bugarskoj, umjetnici Đorđe Jandrić i Vlatka Škoro te asistentica Josipa Stojanović, studenti Ivona Malčić, Nikša Borovac i Jurica Bareš. Napredak izrade radova tijekom deset dana kao i svake godine popratio je fotograf Dražen Bota, a svi će radovi, nakon sušenja i pečenja do prosinca ove godine, biti izloženi u radnim prostorima Dilja.
U posljednjih dvadeset godina simpozij, na kojem je ukupno nastalo više od stotinu radova, okupljao je mnoge studente kiparstva, ali i poznate umjetnike, od najstarijih majstora skulpture, poput Branimira Crlenjaka i Antuna Babića, preko Stjepana Gračana i Mire Vuce, sve do novih autora, primjerice Daniela Kovača, Marine Bauer, Hrvoja Urumovića ili Denisa Kraškovića.
„Naša tvornica crijepa Dilj d.o.o. je ponosni domaćin ovog simpozija već godinama, jedinstvenog jer umjetnička djela nastaju u atmosferi tvornice i rada. Kako tijekom simpozija kipari stvaraju u neposrednom kontaktu s tvorničkim radnicima, upravo su im naši zaposlenici prva publika i prvi kritičari. Dapače, radnici su izravno uključeni u sam proces nastanka radova, odnosno njihove finalne tehničke i tehnološke obrade, jer sudjeluju u paljenju terakote koja se termički obrađuje u velikim industrijsko – opekarskim pećima. Drago mi je da na ovaj način naša tvornica sudjeluje u kulturnom i društvenom životu grada Vinkovaca.“ – poručio je direktor Dilja d.o.o. Davor Vidaković. Radionica je omogućena uz potporu i suradnju članice NEXE Grupe – Dilja d.o.o. Vinkovci, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku.