Cilj izdavanja knjige „Našički kraj u Domovinskom ratu” je želja da se ne zaboravi to slavno doba početka 90-ih godina, da se zabilježi sjećanje na naše branitelje, žene, našu djecu. Želja je bila i da ostane zapisano u povijesti što je našički kraj dao kao prilog u obrani Domovine.
Izdana povodom 30. obljetnice Domovinskog rata
Puni naziv knjige je Našički kraj u Domovinskom ratu : Povjesnica 132. brigade Hrvatske vojske Našice „Za domovinu i narod svoj“ : (zapisi sudionika), a objavljena je povodom 30. obljetnice početka ratnih stradanja u Domovinskom ratu, kao i 30. obljetnice osnivanja 132. brigade Našice – Orahovica. Knjiga je to koja otima zaboravu ljude i događaje dostojne trajnog sjećanja.
„Na ovoj knjizi radilo je mnogo članova udruga proizišlih iz Domovinskog rata, s područja Našica i okolice. Mi smo zajedno, u koordinaciji, radili s ciljem da dođemo do krajnjeg rezultata, spomenice o Domovinskom ratu našičkog kraja.” – rekla je Snježana Marod, predsjednica Udruge udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Našice koja je 2019. za svoje zasluge na području zdravstva i socijalne skrbi primila nagradu Osječko – baranjske županije. Poručila je kako knjigu trebaju pročitati najmlađi, a ona ostaje za njihovu djecu i unučad, za buduća pokoljenja koja dolaze kako bi znala što su prošli njihovi roditelji, djedovi te da se takvo što nikada ne zaboravi.
Izdavanje poduprla Osječko – baranjska županija i Grad Našice
Njenom predstavljanju javnosti uz brojne branitelje i obitelj stradalih, nazočili su gradonačelnik Grada Našica Krešimir Kašuba, zamjenik gradonačelnika i saborski zastupnik Hrvoje Šimić, dožupan Osječko – baranjske županije Josip Miletić, izaslanik ministra hrvatskih branitelja Antun Blažević, brigadni general Milan Knežević, ratni zapovjednik 3. bojne, a potom i cijele 132. brigade, profesorice Silvija Lučevnjak i Marija Pepelko, te drugi uvaženi gosti.
„Zahvaljujem se grupi autora ove knjige o Našičkom kraju u Domovinskom ratu u kojoj su sažeta događanja od prije 30 godina. S ovom knjigom je prenesena i važna poruka, a to je da se nikada ne zaboravi. Prije svega da ne zaborave djeca i mladež koja moraju znati što se dogodilo, baš s ciljem da se takvo što nikada ne bi ponovilo. Autori ove knjige moji su poznanici, reći ću i prijatelji, koji su marljivo radili na tome, a Grad Našice je i ovaj puta stao uz njih, kao što će im i u budućnosti uvijek biti na raspolaganju.” – rekao je gradonačelnik Krešimir Kašuba.
Okupljenima se obratio i dožupan Josip Miletić naglasivši važnost 132. brigade, ne samo za našički kraj, nego cijelu Slavoniju.
„Našička brigada puno je toga napravila i zadužila ne samo grad Našice nego i čitavu Slavoniju, a time i Osječko – baranjsku županiju. Sudjelovali su u vrijednim i važnim operacijama od Ivanovca, Nuštra, Papuka i drugdje. Njihov doprinos bio je izuzetno velik i temelj stvaranja slobodne i neovisne Republike Hrvatske, temelj je, također, bio i Domovinski rat na čelu s prvim hrvatskim predsjednikom doktorom Franjom Tuđmanom. Oni koji su pali neka traju u nama koji živimo, jer herojima Domovinskog rata sloboda bješe draža od života. Hvala svima onima koji su sudjelovali u pisanju ove knjige i neka ostane trajni spomen, a ono što su hrvatski branitelji napravili bit će vječno u našim srcima.” – poručio je dožupan Osječko – baranjske županije Josip Miletić.
Na nama je da bilježimo i dalje pišemo
Zavičajna publicistika nema puno knjiga o Domovinskom ratu, pa slijedom toga niti knjiga o 132. brigadi koja je odigrala jednu od najznačajnijih uloga u tim vremenima.
„Naglasila bi da je prije ove knjige, tematika Domovinskog rata u našičkom kraju spomenuta u trećem broju Našičkog zbornika, dok je druga knjiga izdana tek 2005. godine. Izrada ove knjige bila je uistinu jedan ogroman posao. Ipak ima ona sigurno i pogrešaka i nedostataka, ali na nama je da pišemo dalje, pogotovo na svima onima koji su aktivno sudjelovali u životu 132. brigade.” – rekla je ravnateljica Zavičajnog muzeja Našice Silvija Lučevnjak.
Jedan od autora tekstova je i Srečko Perković, vojni psiholog 132. brigade koji ima negdje oko 700 dana ratnog staža.
„Tekst koji je objavljen u ovoj knjizi, o IPD (Informativno propagandne službe) službi, posvetio sam mojim pokojnim prijateljima, Željku Mamiloviću i Vjekoslavu Panduriću koji su bili prva postava, zajedno sa mnom, u 132. brigadi. Vrijednost ovog dijela, je to što smo mi postavili kao struka temelje informativno psihološke i propagandne službe u Hrvatskoj vojsci, jer smo koristili iskustva Američke vojske i Jugoslavenske narodne armije te literature.” – rekao je Srečko Perković, vojni psiholog.
Brojni pojedinci dali su svoj doprinos
Spomenica 132. brigade nastala je na poticaj nekadašnjih pripadnika ove postrojbe Hrvatske vojske kao kronika zbivanja koja već pomalo blijede. Radna skupina zainteresiranih osoba za njeno izdavanje okupila se oko Koordinacije udruga hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Grada Našica, koja je i formalno preuzela poslove nakladništva ovoga izdanja, na čelu s brigadnim generalom Milanom Kneževićem. Na poslovima lekture i korekture bile su angažirane profesorice Marija Pepelko i Silvija Lučevnjak, a grafičku pripremu i tisak ostvario je Obrt PDF iz Našica u vlasništvu Zvonka Pintera. Knjiga je ostvarena uz potporu Ministarstva hrvatskih branitelja Republike Hrvatske, Osječko – baranjske županije, Agencije Alan d.o.o i Grada Našica.
Svoj doprinos knjizi dala je skupina autora tekstova, fotografija i ostalih suradnika, kojima dugujemo veliku zahvalnost. Autori tekstova i suradnici na ovome poslu bili su: Mirko Košturjak, Zdravko Ðanić, Zorko Šimunić, Krunoslav Nikšić, Srečko Perković, Mato Brkić, Vlado Dorić, Stevo Ivić, Goran Sokol, Nikola Masnikosa, Josip Patajac, Mirjana Rajković, Branko Kranjčev, Marko Marić, Branimir Jokić, Jasna Dundović, Vesna Lolić, Ivica Tomljanović, Katica Šimašek, Marinko Canecki, Petar Cvekan, Zvjezdana Gvozdanović, Slavko Barić, Oto Dudjak, Igor Dubaić i Mario Pavičić.
Autori korištenih fotografija i osobe koje su nam ih ustupili bili su: Siniša Kulišić, Ivan Ćosić, Ivica Lovošević, Pavao Karlak, Dario i Andrija Puhanić, a korištena je i osobna arhiva brojnih pripadnika 132. brigade. Posebno ističemo da je u knjizi korišten videomaterijal ratnog snimatelja IPD-a našičke brigade, pokojnog novinara Vjekoslava Pandurića. U knjizi se nakon kraćega pregovora i osvrta na društveno – političku i vojno – sigurnosnu situaciju tijekom 1990. i 1991. godine donosi pregled najznačajnijih događaja tijekom Domovinskog rata u Našicama i našičkom kraju, od zauzimanja vojarne, bombardiranja Našica i okolice tijekom jeseni 1991. do odlaska vukovarskih dragovoljaca našičkoga kraja i situacije u Policijskoj postaji Našice. Posebno poglavlje posvećeno je ratnoj bolnici Našice, Crvenom križu, Srednjoj školi, Centru za socijalnu skrb, Hrvatskom radiju i našičkim franjevcima.