Vodeni val na Dunavu na području Osječko – baranjske županije očekuje se u srijedu, a sudeći prema informacijama kojima raspolažu Hrvatske vode, njegov maksimum neće premašiti onaj iz 2013. godine. Dunav je danas u Batini u 12 sati iznosio 652 centimetara, pa su time proglašene izvanredne mjere obrane od poplava.
Posljednjih su dana snage Stožera civilne zaštite Osječko – baranjske županije zajedno s Hrvatskim vodama svakodnevno na terenu i poduzimaju pripremne radnje, a jučer (22. rujna 2024. godine) je i načelnik Stožera i obnašatelj dužnosti župana Osječko – baranjske županije Mato Lukić obišao područje obrane od poplava.
„Zajedno kao sastavnice Stožera civilne zaštite Osječko – baranjske županije, želimo se uvjeriti u sve ono što su Hrvatske vode ovih dana kao pripremu obrane od poplava učinile, a učinile su mnogo toga. Vodostaj raste, ali ipak nešto umjerenije od očekivanog i problema ne bi trebalo biti. Ne želimo ništa prepustiti slučaju i zato jesmo ovdje i nastavit ćemo obilaziti ovaj dio terena kako bi do srijede, kada je i najavljen vodni val sve bilo spremno i kako bi prošao kroz Baranju bez većeg problema.” – rekao je Lukić.
Kada se na Dunavu u Baranji proglase izvanredne mjere, slijede stalna, danonoćna dežurstva i obilazak terena
Uz Lukića su teren obilazili i predstavnici Hrvatskih voda na čelu s rukovoditeljem obrane od poplava Sektora B Hrvatskih voda Željkom Kovačevićem i Tomislavom Novoselom, voditeljem Glavnog centra obrane od poplava Hrvatskih voda, pročelnikom Područnog ureda civilne zaštite Osijek Zvonkom Grgecom, županijskim vatrogasnim zapovjednikom Zoranom Pakšecom i načelnikom Općine Draž Stipanom Šašlinom.
„Želim prije svega poručiti stanovnicima općine Draž, naselja Batina, ali i ostalih naselja koja su u Baranji, koja na neki način Dunav može ugroziti da zaista nema razloga za paniku niti za zabrinutost, jer situacija je apsolutno pod kontrolom. Obrambeni nasipi su u izvrsnom stanju, održavani su redovito i poduzete su sve potrebite mjere i radnje za eventualno moguću ugrozu, odnosno Hrvatske vode sa svojim djelatnicima koji imaju bogato iskustvo s ovakvim vodostajima i u ovakvim situacijama poduzeli su apsolutno sve mjere.” – rekao je Šašlin.
Kada se na Dunavu u Baranji proglase izvanredne mjere, slijede stalna, danonoćna dežurstva i obilazak terena. Zatvoreni su svi prolazi, propusti i oborinske odvodne, a u pripremi je i 50.000 vreća s pijeskom, poručuju iz Hrvatskih voda.
„Obišli smo nasip Draž koji je spojen s mađarskim nasipima i želim istaknuti suradnju s Republikom Mađarskom, jer se zapravo na neki način Hrvatska brani i u Mađarskoj, a Mađarska u Hrvatskoj. Kada gledamo uzvodne vodomjerne postaje, vidimo da val pomalo gubi snagu od Bratislave pa preko Budimpešte. Nešto je niži val od početnih prognoza, stoga u Batini očekujemo vodostaj na razini 720, otprilike 725 centimetara u idućih nekoliko dana.” – rekao je Kovačević.
Kao što je i očekivano, na Zelenom otoku je u subotu oko 19 sati vodostaj iznosio 620, riječ e o visini Dunava kada počinje prelijevanje vode preko ceste i kada Zeleni otok uistinu postaj otok. Pripadnici Stožera civilne zaštite su prisutni i na tom području i provode redovite aktivnosti. Nakon Batine, članovi Stožera civilne zaštite obišli su i glavni nasip Zmajevac Kopačevo gdje se uz nasip u Batini očekuju glavne aktivnosti obrane od poplava.