Gradsko društvo Crvenog križa Našice poziva sve koji su u potrebi za toplom odjećom, jaknama , pokrivačima i td. da se jave u Crveni križ, K. Tomislava 6, svakim radnim danom od 7 do 14 sati.
ZAŠTITA ZDRAVLJA OD VELIKIH HLADNOĆA
U zimsko doba česte su prognoze o prodoru hladnog zraka diljem Europe pa tako i u Hrvatskoj. Izuzetno hladno vrijeme povećava smrtnost i predstavlja rizik po zdravlje ljudi, a posebno kod osjetljivih skupina (starije osobe, kronični bolesnici, beskućnici, terenski radnici). Izloženost niskim temperaturama u unutarnjem ili vanjskom prostoru može djelovati na pojavu blagih simptoma, ali i po život opasnih zdravstvenih stanja.
Hrvatski Crveni križ sudjeluje u radnoj skupini Ministarstva zdravstva koja je izradila upute i preporuke kojih se stanovništvo treba pridržavati – Zaštita zdravlja od velikih hladnoća – preporuke za javnost.
Navedenim preporukama želi se upozoriti na poduzimanje odgovarajućih mjera zaštite zdravlja, a njihov cjelovit popis dostupan je u nastavku teksta:
- Pratite vremensku prognozu i upozorenja o niskim temperaturama i nepovoljnim vremenskim prilikama te izbjegavajte izlazak, ako to nije prijeko potrebno.
- Odjenite više slojeva tople odjeće, po mogućnosti od materijala koji zadržavaju toplinu (vuna, polipropilen, svila). Vanjski dio odjeće (kaput, jakna) treba biti nepropustan za vjetar i vlagu. Glavu zaštitite kapom koja prekriva oba uha, a ruke zaštite rukavicama. Usta je dobro prekriti šalom zbog sprečavanja udisanja hladnog zraka (posebno važno za bolesnike s bolestima srca i dišnih putova). Izuzetno je važna topla, udobna zimska obuća otporna na vlagu.
- Osobama koje boluju od kroničnih bolesti, posebno kardiovaskularnog i respiratornog sustava, preporuča se izbjegavanje izlaganja niskim temperaturama u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima.
- U slučaju ledene kiše, smrzavanja ili snijega na tlu, budite oprezni radi klizavih pločnika i kolnika te povećane mogućnosti padova i prijeloma kostiju.
- Kod niskih temperatura treba izbjegavati teže fizičke poslove na otvorenom, kao i sve aktivnosti koje uzrokuju ubrzano disanje.
- Pomognite obitelji, prijateljima i susjedima koji većinu vremena provode sami.
- Nemojte zanemarivati osjećaj hladnoće i drhtavicu koji upozoravaju na potrebu utopljavanja i prekid boravka na hladnoći.
- U slučaju da se kod osoba koje duže borave na otvorenom (izletnici, planinari, alpinisti, vojnici) pojave početni simptomi pothlađivanja ili ozeblina (trnjenje i gubitak osjeta prstiju uz blijedu kožu, ponekad i bol), treba odmah potražiti zagrijani prostor, skinuti vlažnu odjeću, pothlađenu osobu postepeno utopljavati zamatanjem u deke, ali nikako ne izlagati direktnom izvoru topline. Preporuča se dati tople bezalkoholne napitke (čaj, juha) te potražiti stručnu medicinsku pomoć i nazvati: hitnu medicinsku službu – 194 ili Centar za žurne službe – 112.
Informacije i upozorenja o valovima hladnoće, potražite na stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ).
PRVA POMOĆ KOD OZLJEDA ZBOG HLADNOĆE I POTHLAĐIVANJA:
- Smirujte i ohrabrujte ozlijeđenu i pothlađenu osobu.
- Postavite osobu u udoban ležeći položaj u zagrijanom prostoru.
- Skinite s osobe hladnu, zaleđenu ili mokru odjeću, obuću i nakit.
- Ako se komad odjeće zalijepio za kožu, nemojte ga trgati, već obrežite škarama.
- Pothlađenu osobu postepeno utopljavajte slojevitim omatanjem (odjeća, deka) i postepenim zagrijavanjem, prvo trup, a zatim udove. Pothlađenu osobu nikad nemojte izlagati direktnom izvoru topline.
- Smrznuti dio tijela nemojte trljati snijegom, niti navlačiti čarape ni rukavice.
- Nemojte stavljati nikakve pripravke (prašak, mast) na smrzotinu.
- Smrzotinu pokrijte sterilnom gazom i lagano premotajte zavojem bez stezanja.
- Smrzotine na rukama ili nogama imobilizirajte i postavite u povišeni položaj. Ako osoba ima smrznuto stopalo, nemojte joj dozvoliti da hoda.
- Pokrijte osobu toplim prekrivačem (deka, kaput) ili metaliziranom folijom (zlatna strana je vanjska).
- Dajte osobi topli kalorični bezalkoholni napitak (čaj, juha, čokolada).
- Pozovite hitnu medicinsku službu ili osobu odvedite liječniku.
- Ostanite uz osobu i pratite životne znakove (stanje svijest i disanje).