U punom jeku radovi na izgradnji Dječjeg vrtića Urbarija

Gradonačelnik Krešimir Kašuba, u pratnji pročelnika Matije Brkića i pomoćnika pročelnika Bože Papca, obišao je radove na izgradnji Dječjeg vrtića Urbarija – jednog od najvećih i najznačajnijih projekata u sklopu kapitalnih ulaganja Grada Našica. Obilasku su se pridružili i predstavnici izvođača radova.

Vrijednost projekta iznosi tri milijuna eura, od čega je milijun sufinanciran sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO), dok ostatak od dva milijuna eura pokriva gradski proračun. Predviđeno vrijeme završetka radova je lipanj 2026. godine.

Jedna od najvažnijih investicija u predškolskom odgoju

O značaju ovog projekta govorio je i gradonačelnik Kašuba, istaknuvši kako se radi o investiciji koja će dugoročno unaprijediti predškolski sustav u Našicama.

„Izuzetno sam zadovoljan napretkom radova. Riječ je o jednoj od najvažnijih investicija u gradu Našicama. Radovi su započeli u listopadu prošle godine, a završetak je predviđen za lipanj 2026., kada bi vrtić trebao biti useljiv. S obzirom na dosadašnji tijek radova, optimist sam i siguran da će sve biti završeno u predviđenom roku. Nova zgrada imat će tisuću četvornih metara i bit će namijenjena za stotinu djece u šest odgojnih skupina – četiri vrtićke i dvije jasličke. Ovo će biti prvi put da će gradski vrtić imati jasličke skupine, što do sada nije bio slučaj – one su bile dostupne samo u privatnim vrtićima.

Investicija je dijelom financirana iz NPOO-a projekta, a dijelom sredstvima Grada. Trenutačno imamo oko 500 djece u vrtićima, većinom u gradskom, dok manji dio pohađa privatne vrtiće. Nažalost, ne mogu sva djeca biti upisana, već se upis provodi prema određenim kriterijima. S ovim novim vrtićem uvjeren sam da ćemo postići cilj – da svako dijete ima mjesto u vrtiću, što je temelj našeg strateškog razvoja i snažna podrška mladim obiteljima.

Grad Našice ulaže znatna sredstva u predškolski odgoj – godišnje oko 2,5 milijuna eura. Roditelji, bez obzira koriste li gradski ili privatni vrtić, plaćaju jedinstvenu cijenu od 66 eura za cjelodnevni boravak, dok stvarna cijena po djetetu iznosi između 300 i 400 eura. Tu razliku pokriva Grad, i tako ćemo nastaviti i ubuduće – osiguravati sredstva kako bismo roditeljima maksimalno olakšali.“ – zaključio je gradonačelnik.

O trenutačnoj fazi radova govorio je glavni inženjer gradilišta Marinko Klaus. „Nalazimo se u fazi grubih građevinskih radova (roh-bau). Trenutačno završavamo pripremu za izlijevanje stropne ploče, a ako vrijeme dopusti, u petak je planirano betoniranje sa 160 kubika betona. Očekujemo da će grubi roh-bau biti gotov do kraja ovog mjeseca. Nakon toga slijedi zatvaranje objekta, postavljanje krova i zatim završni radovi tijekom ljeta.” – izjavio je Klaus. nadodavši kako se zgrada vrtića gradi prema najvišim energetskim i ekološkim standardima, čime se osigurava dugoročna održivost, učinkovitost i kvaliteta boravka za djecu i odgojitelje. A galeriju fotografija možete pronaći ovdje.

Pročitajte još