U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana muzeja, danas je u punoj višenamjenskoj dvorani Dvorca Pejačević održano svečano predstavljanje knjige Slavonski odred za baštinu, autorica dr. sc. Jasminke Najcer Sabljak, profesorice na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, i Silvije Lučevnjak, ravnateljice Zavičajnog muzeja Našice. Događaj je organiziran u suradnji Naklade Ljevak i Zavičajnog muzeja Našice, a knjigu su predstavile i urednica Nives Tomašević te književna teoretičarka i akademkinja Helena Sablić Tomić.
Nova knjiga autorica, koje su već afirmirane u području istraživanja provenijencije zbirki slavonskoga plemstva, rezultat je višegodišnjeg terenskog i arhivskog rada te znanstvenih uvida koje su autorice dosad oblikovale kroz monografije, stručne radove i muzejske kataloge.
O knjizi: KOMZA kao ključ očuvanja kulturnog nasljeđa
Slavonski odred za baštinu donosi sveobuhvatnu analizu djelovanja KOMZA-e – Komisije za sakupljanje i očuvanje kulturnih spomenika i starina – institucije koja je nakon Drugog svjetskog rata imala ključnu ulogu u spašavanju umjetnina i kulturnih dobara, osobito onih u vlasništvu slavonskih plemićkih obitelji. Kroz rad Komisije sačuvani su brojni predmeti od povijesne i umjetničke vrijednosti, uključujući i one koji danas čine temelj zbirki muzeja istočne Hrvatske, poput Muzeja Slavonije i Zavičajnog muzeja Našice.
Kako stoji u uvodnim stranicama knjige, KOMZA je djelovala i kao svojevrsna konzervatorska služba, evidentirajući, pohranjujući i redistribuirajući umjetničke predmete, ali i sudjelujući u donošenju odluka o njihovoj zaštiti i vraćanju vlasnicima.
Povijest muzeja i grada Našica dio je ove knjige
Ravnateljica Zavičajnog muzeja Našice i jedna od autorica knjige, Silvija Lučevnjak, istaknula je važnost ove publikacije za lokalnu, ali i nacionalnu baštinu.
„Knjiga razmatra što se događalo s predmetima koji su nekada bili vlasništvo plemićkih obitelji, pa tako i obitelji Pejačević. Zahvaljujući djelovanju Komisije pri tadašnjem Ministarstvu prosvjete, mnogi od tih predmeta spašeni su i danas se nalaze upravo u našem muzeju, čineći temelj novog stalnog postava.” – rekla je Lučevnjak.
Prva ovakva knjiga o domaćoj baštini
Urednica iz Naklade Ljevak, Nives Tomašević, naglasila je znanstvenu vrijednost knjige i jedinstven pristup.
„Ovo je prva knjiga koja na ovakav način pristupa istraživanju i vrednovanju hrvatske baštine. Autorice su prikupile i usporedile bogatu arhivsku građu te pokazale kako su Komisije djelovale u prikupljanju, zaštiti i povratku umjetnina. Riječ je o iznimno vrijednoj publikaciji za hrvatsku kulturu.” – kazala je Tomašević.
Knjiga, koja stilom i naslovom podsjeća na poznati film i knjigu Odred za baštinu, važan je doprinos razumijevanju poslijeratnih procesa u zaštiti umjetnina, ali i doprinos kulturnom turizmu kroz interpretaciju slavonskih dvoraca i njihovih zbirki. Autorice pritom koriste suvremene metodologije, ali i pristupačan stil, čineći knjigu dostupnom široj čitateljskoj publici, ne samo stručnjacima.