Priče koje čuvaju identitet – predstavljena knjiga „Priče iz prošlosti našeg zavičaja” Branka Kranjčeva

Danas (3. 12. 2024. g.) je u višenamjenskoj dvorani Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice održano predstavljanje knjige „Priče iz prošlosti našega zavičaja” autora mr. sc. Branka Kranjčeva. O knjizi je govorila urednica publikacije Melita Husnjak kustosica, doktorandica Povijesti umjetnosti i kulturne baštine i djelatnica Zavičajnog muzeja Našice, te autor knjige profesor Branko Kranjčev koji na poučan i zanimljiv način razložio prijedloge za stvaranje novih tema, odnosno zavičajnih priča koje se mogu obraditi i istražiti samostalno ili u suradnji škola i baštinskim institucija.

Organizatorica i moderatorica ovog stručnog predavanja i predstavljanja knjige bila je Dunja Irha Baričević, prof. savjetnica u Srednjoj školi. Sve prisutne je pozdravio i ravnatelj škole gospodin Željko Filjak te se osvrnuo na važnost istraživanja i predstavljanja kulturno – povijesne baštine učenicima i profesorima kao važan segment u kontekstu upoznavanja sa zavičajnom prošlošću.

Profesor Kranjčev prepoznao je važnost očuvanja i valorizacije naše baštine

Melita Husnjak istaknula je važnost publikacije u afirmaciji zavičajne baštine i približavanju lokalne povijesti svim generacijama.

„Publikacija Priče iz prošlosti našeg zavičaja ima dvojaku ulogu. S jedne strane, služi kao priručnik koji se oslanja na kulturno – povijesnu baštinu i zavičajnost, dok s druge strane predstavlja vrijedan alat za istraživanje lokalne povijesti. U ovom radu povezali smo poznate i manje poznate činjenice o pojedinim predmetima baštine ili povijesnim događajima, pokušavajući objediniti staro i novo. Dodir s prošlošću ostvaruje se kroz osobne dojmove i iskustva, ali i kroz želju za istraživanjem vlastitih korijena i okruženja. Profesor Kranjčev, kao pedagog, muzeolog i istraživač kulturno – povijesne i prirodne baštine, prepoznao je važnost očuvanja i valorizacije naše baštine. Ova publikacija osmišljena je kako bi potaknula znatiželju i zanimanje za vrednovanje kulturno – povijesnih i spomeničkih vrijednosti, osobito među mladim generacijama. Vjerujemo da je takav pristup ključan za očuvanje naše prošlosti za buduće naraštaje.” – izjavila je Husnjak.

Najavljen je treći ciklus predavanja i predstavljanja knjige

Dunja Irha Baričević osvrnula se na važnost ovakvih inicijativa za poticanje interesa među učenicima i profesorima.

„Kao organizatorica ovog stručnog predavanja i predstavljanja publikacije „Priče iz prošlosti našeg zavičaja”, odlučili smo približiti našim učenicima, profesorima i svim zainteresiranima bogatstvo zavičajne povijesti. S velikim brojem zanimljivih tema i s obzirom na broj postavljenih pitanja tijekom predavanja, sa zadovoljstvom mogu reći da je kod učenika povećano zanimanje za zavičajnu povijest.” – zaključila je Irha Baričević.

Urednica knjige je najavila i treći ciklus predavanja i predstavljanja knjige u Osnovnoj školi kralja Tomislava u Našicama u kojoj će biti donirani predmeti iz zavičajne prošlosti koji čine pojedine priče ove knjige te će ujedno biti pohranjeni u zavičajnom kutku školske knjižnice koju vodi Ivana Ostrički, stručna suradnica knjižničarka savjetnica, ujedno lektorica i korektorica ove vrijedne zavičajne publikacije.

I na kraju slijedi nekoliko riječi o autoru:

Branko Kranjčev rođen je 6. ožujka 1936. u Đurđevcu, gdje je proveo djetinjstvo i završio osnovnu školu. Stručno obrazovanje stekao je u Učiteljskoj školi 1955., Višoj pedagoškoj školi 1963. i na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje je 1970. diplomirao pedagogiju i sociologiju. Na zagrebačkom Sveučilištu završio je i poslijediplomski studij muzeologije. Cijeli radni vijek, od 1955. do umirovljenja 1999., proveo je u prosvjetnoj struci. U Našicama živi i radi od 1960.

Od početka 1970-ih sustavno istražuje lokalnu kulturno – povijesnu i prirodnu baštinu. Bavi se i kolekcionarskom djelatnošću, poglavito prikuplja i obrađuje arheološki i kulturno – povijesni materijal lokalne provenijencije te geološko – paleontološki materijal s područja Slavonije, što je rezultiralo većim brojem objavljenih radova i formiranjem zbirki.

Kao kolekcionar i muzeolog dugogodišnji je vanjski suradnik Zavičajnog muzeja Našice i jedan od utemeljitelja njegova arheološkog i geološko – paleontološkog odjela. Tragove njegovih višegodišnjih istraživačkih postignuća nerijetko se može prepoznati prigodom održavanja različitih događanja u našoj sredini, primjerice proslave Dana grada Našica i Dana sjećanja na poratne žrtve Crnog potoka.

Objavio je veliki broj publicističkih, stručnih i znanstvenih članaka u različitim časopisima i zbornicima radova, sudjelovao na stručnim i znanstvenim skupovima iz različitih područja Samostalno ili u suautorstvu objavio je desetak knjiga.

Osnivač je i urednik Iskre, prvog učeničkog školskog lista u Našicama (šk. god. 1962./1963.). Kao pročelnik Povjerenstva za izdavačku djelatnost Ogranka Matice hrvatske u Našicama potaknuo je i izlaženje Našičkog Prvog zbornika 1994 i bio njegov prvi urednik. Sudjelovao je i u kasnijim izdanjima. Za promicanje pedagoške teorije i prakse 1995. godine nagrađen je godišnjom „Nagradom Ivan Filipović“, a 2012. „Nagradom za životno djelo Grada Našica“.

Pročitajte još