Kako nam javljaju iz PU osječko – baranjske krajem mjeseca lipnja, 47-godišnjakinja je putem Internet aplikacije „WhatsApp“ stupila u kontakt s nepoznatom osobom koja prodaje drvene pelete putem „Njuškala“. S ciljem kupnje drvenih peleta dogovorila je uvjete kupnje s osobom koja se nalazi izvan granica Republike Hrvatske, a koja joj je poslala račun. Nakon uplaćenog računa u iznosu od 4.100,00 kuna nepoznata osoba se više nije javljala. Policija podnosi posebno izvješće Općinskom državnom odvjetništvu u Osijeku, te nastavlja intenzivno traganje za prevarantom.
Kupovao igraču konzolu pa ostao bez novca
U nedjelju, 17. srpnja, 30-godišnjak je u namjeri da kupi igraču konzolu stupio u kontakt s prodavačem putem „Njuškala“. Nakon dogovora da će kupnju izvršiti putem „PayProtect“ prodavač je 30-godišnjaku proslijedio link na koji je on upisao bankovne podatke te mu je skinut novac s računa. Kada je pokušao ponovno stupiti u kontakt s prodavačem više mu se nije javljao. Policija nastavlja intenzivno traganje za prevarantom.
Policija upozorava da nikad ne dijelite ili upisujete CVC/CVV broj niti autorizirate transakciju, za uplatu na vaš račun dovoljno je dati IBAN broj. Također, ako vam kupac šalje bilo kakvu poveznicu, uvijek ju dobro provjeri, iako se na prvi pogled često čini kao prava. Ne morate nigdje klikom potvrditi svoj broj računa i podatke s kartice kako bi ti bila izvršena uplata. Osobne podatke i podatke bankovne kartice (ime i prezime, trajanje kartice, cvv) upisujete samo ako vi kupujete i to samo na provjerenim stranicama banke ili pružatelja usluge plaćanja.
Požar u Kopačkom ritu
Jučer, u popodnevnim satima, na području parka prirode Kopački rit između Kopačeva i Osijeka, na predjelu Lanište došlo je do požara. Požar je lokaliziran u 19,30 sati te je opožarena površina oko 20 hektara trave i niskog raslinja. Požar su ugasili vatrogasci Javne vatrogasne postrojbe Osijek i vatrogasci Dobrovoljnog vatrogasnog društva Bilje i Donji grad Osijek. Tijekom današnjeg dana obavit će se očevid nakon kojeg će se utvrdit točan uzrok požara.
Palio suhu travu i izazvao požar
Jučer, oko 14,30 sati, u Markovcu Našičkom, 66-godišnjak je u svom vrtu palio suhu travu. Vatra se proširila na susjedni vrt, vlasništvo 36-godišnjakinje te je tom prilikom opožareno više stabala lijeske i višnje. Požar su ugasili vatrogasci Javne vatrogasne postrojbe Našice.
Policija upozoravamo građane da prilikom spaljivanja biljnog otpada na otvorenim prostorima, prvenstveno šumama i poljoprivrednim površinama posebnu pozornost obrate pri rukovanju vatrom ili lakozapaljivim predmetima koji bi mogli izazvati požare. Takvi se požari zbog nedovoljne pozornosti mogu proširiti na šume, stambene i gospodarske objekte te ugroziti ljudske živote. Osim direktne materijalne štete prouzročene požarom, gašenje iziskuje angažiranje dodatnih ljudskih i materijalno – tehničkih sredstava, stoga je nužno upozoriti na odgovorno ponašanje.
Također pozivaju građane na dosljedno poduzimanje propisanih sigurnosnih mjera prilikom spaljivanja na otvorenom prostoru te na poštivanje odluke lokalne samouprave (županijske, gradske ili općinske) o spaljivanju korova, trave i drugog otpada biljnog porijekla, kojom su propisani uvjeti za spaljivanje.
Apeliraju na građane da posebnu pozornost obrate na moguću pojavu izbijanja otvorene vatre u njihovoj okolini te na osobe koje bi se s tim mogle dovesti u vezu, kao i da saznanja o tome odmah dojave policiji na broj 192 ili Službi za hitne slučajeve na broj 112.
Posebno podsjećamo na sljedeće:
- spaljivanje korova i biljnog otpada potrebno je obavljati na za to predviđenim mjestima i u određeno vrijeme, sukladno odredbama Zakona o šumama i Odlukama o spaljivanju korova i biljnog otpada koju donose gradovi, općine ili županije;
- mjesto na kojem se pali vatra ili se spaljuju grane i ostali biljni otpad mora biti dovoljno udaljeno od objekata, krošanja stabala, kao i od električnih vodova i njihovih stupova da ih plamen ili prelijetanje iskri ne mogu zahvatiti;
- tlo na kojem se loži vatra ili se spaljuje granje i otpaci mora biti očišćeno od trave i drugog gorivog materijala te je mjesto spaljivanja potrebno izolirati ili na drugi način očistiti sigurnosni pojas u širini najmanje 5 metara;
- spaljivanju granja i otpadaka moraju biti nazočne osobe koje su zapalile vatru, a uz sebe trebaju imati sredstva i opremu za početno gašenje požara. Osoba koja je naložila vatru dužna ju je ugasiti i tek kad je vatra potpuno ugašena, a to se utvrđuje prebacivanjem pepela i polijevanjem vodom, smije napustiti to mjesto;
- zabranjeno je spaljivanje korova i loženja vatre na otvorenom prostoru za vrijeme vjetra i noću;
- zabranjeno je u šumi i na udaljenosti 200 metara od šume spaljivati suhu travu, korov i druge tvari, kao i ložiti otvorenu vatru bez odobrenja pravne osobe koja gospodari šumom i šumskim zemljištem;
- ako osoba koja spaljuje korov i loži vatru na otvorenom prostoru ne može donijeti sigurnu procjenu može li tom vatrom ugroziti druge površine i objekte, dužna je obavijestiti najbližu vatrogasnu udrugu ili javnu vatrogasnu postrojbu, neposredno ili putem telefona, najmanje tri sata prije spaljivanja.
Napominjemo:
- Temeljem Zakona o zaštiti od požara, za fizičku osobu koja izazove požar propisana je novčana kazna od 15.000 do 150.000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana. Istim je Zakonom propisano da će se osoba koja izazove požar iz nehaja, što je najčešći slučaj kod požara otvorenih prostora, kazniti za prekršaj novčanom kaznom od 2.000 do 15.000 kuna;
- Istim je zakonom propisana i novčana kazna u iznosu od 1.000 do 15.000 kuna za prekršaj fizičke osobe koja ne prijavi nastanak požara i ne dostavi sve informacije o požaru;
Osim toga, ovakvim nepromišljenim radnjama građani mogu počiniti i kazneno djelo dovođenja u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom, za koje se može izreći kazna zatvora do tri godine ako je djelo počinjeno iz nehaja, a ako je počinjeno s namjerom propisana je kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina, ovisno o posljedicama. Savjesnim ponašanjem i brigom za okolinu smanjuje se mogućnost izbijanja većih požara koji mogu imati i tragične posljedice.
Upravljao automobilom s dva promila alkohola
Jučer, na području Policijske uprave osječko – baranjske policijski službenici su u nadzoru prometa evidentirali dva vozača osobnog automobila i jednog vozača bicikla koji su bili pod utjecajem alkohola.
Najveća prisutnost alkohola evidentirana je u 17,45 sati u Satnici Đakovačkoj, kada je u nadzoru prometa zaustavljen vozač bicikla 59-godišnjak iz Satnice Đakovačke. Alkotestiranjem mu je utvrđena koncentracija od 2,00 promila alkohola u krvi te je smješten u posebnu prostoriju do prestanka djelovanja alkohola. Za počinjeni prekršaj predviđena je maksimalna novčana kazna u iznosu do 20.000,00 kuna ili kazna zatvora do 60 dana, zaštitna mjera zabrana upravljanja motornim vozilima „B“ kategorije u trajanju do 12 mjeseci i 6 negativnih prekršajnih bodova.
U protekla 24 sata jedna prometna nesreća
U protekla 24 sata na području Policijske uprave osječko – baranjske evidentirana je jedna prometna nesreća, u Osijeku u kojoj je nastala materijalna šteta.