Jučer su u prostorijama Gradske vijećnice autori Vladimir Geigera i Branko Kranjčev predstavili knjigu ”Radni logor Šipovac-Našice 1945.-1946.”
Na predstavljanju knjige je bilo dosta građana koje je interesirao još jedan uradak profesora Kranjčeva kao i njegovog kolege Gregera. Oni su u ovoj knjizi željeli pokazati položaj i sudbina Nijemaca u Jugoslaviji i Hrvatskoj potkraj Drugog svjetskog rata kao i u logorima u Našicama i Šipovcu.
Autori su koristili originalne dokumente, a uz to su se koristiti i usmenim i pismenim svjedočanstvima bivših logoraša ili članova njihovih obitelji. Posebno su istaknuli veliku važnost u fotografijama koje su dobili i sa kojim su mogli bolje približiti stvarno stanje zarobljenih Nijemaca.
Autor Vladimir Geiger kazao kako je najveći logori za folksdojčere u Hrvatskoj, od svibnja 1945. do početka 1947., bili su Josipovac i Tenja /Tenjska Mitnica kod Osijeka, Valpovo, Krndija kod Đakova, Pusta Podunavlje u Baranji, Velika Pisanica kod Bjelovara i Šipovac kod Našica. Isto tako je rekao da postkomunistički ratni logori nisu bili logori uništenja, već sabirni i radni, zbog nemogućnosti jugoslavenske vojske da Nijemce protjera i istjera.
Branko Kranjčev je također naglasio kako se tijekom postojanja Radnog logora Šipovac broj logoraša mijenjao te da je Nijemaca s našičkog područja, bilo je oko 650 a možda i više. Uz to je istaknuo kako su kroz šipovački logor tijekom ljeta 1945. prošli i folksdojčeri, njih najmanje 3.500-4.000, koji su kratkotrajno zadržani te su upućivani u logore u Krndiji i Valpovu.
Na predstavljanju knjige su među ostalim bili prisutni ravnateljica Zavičajnog muzeja Našice Silvija Lučevnjak, profesorica srednje škole Isidor Kršnjavi Marija Pepelko i gradonačelnik grada Našica Krešimir Žagar.
”Činjenica da vrlo mali broj Našičana zna što je to Radni logor Šipovac, kao i spoznaja da se nalazimo u godini kada je prije 70 godina završio Drugi svjetski rat, a započeo stradalački put logoraša radnoga logora Šipovac koji je trajao oko godinu dana, zaslužile su da se ova tema studioznije obradi i predstavi javnosti”, – rekla je Silvija Lučevnjak.