U četvrtak i petak, 11. i 12. travnja 2024. godine, djelatnica Zavičajnog muzeja Našice Melita Husnjak, kustosica i doktorandica Povijesti umjetnosti i kulturne baštine, ispred Muzeja sudjelovala je s izlaganjem na 6. Međunarodnom znanstvenom skupu Europski realiteti – ODRŽIVOST/ European Realities – SUSTAINABILITY na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku s temom Baština u diskursu kulturološke prakse na primjeru muzeja – stanje i perspektive, u čijem su fokusu muzeji kao jedni od najvažnijih društvenih mehanizama zaštite univerzalnog identiteta, nakon čega slijedi publiciranje znanstvenog rada.
Znanstvena istraživanja koja reproduciraju znanje u muzejima generatori su razvoja. Zaštita kulturne baštine spriječava njeno propadanje, kako bi se očuvala za budućnost. To je višeslojan društveni, znanstveni, stručni i humani proces prema očuvanju i interpretaciji spoznajnih vrijednosti u svijetu koji nas okružuje. Muzeji kao nositelji identiteta, znanja, vrijednosti i značenja kao i načina života, medijatori su kolektivne odgovornosti te kao institucije stručnosti, istraživanja i skrbi za baštinom cilj im je da u tom smjeru ultimativno djeluju.
Konferencija je okupila gotovo 140 sudionika iz deset zemalja koji su tijekom dva dana održali više od 60 izlaganja u različitim područjima. Organizator znanstvenog skupa bila je Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku – Odsjek za kulturu, medije i menadžment, a glavni suorganizatori su Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti – Centar za znanstveni rad u Vinkovcima i Doktorska škola Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.
Međunarodni suorganizatori su: Hochschule der Medien Stuttgart (Njemačka), Politécnico do Porto (Portugal), Univerzita Sv Cyrila a Metoda Trnava, Fakulta masmediálnej komunikácie (Slovačka), Universidad Complutense Madrid, Facultad de Ciencias de la Información (Španjolska), Swiss School of Business and Management Geneva (Švicarska) i Sveučilište u Mostaru (Bosna i Hercegovina). Pokrovitelj konferencije je Grad Osijek.