Ovogodišnji 8. ožujka nije bio poseban samo zbog Međunarodnog dana žena, već i zbog održavanja 16. Zimske škole fizike za učenike srednjih škola u Osijeku. Ova tradicionalna manifestacija, organizirana u suradnji Odjela za fiziku Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Agencije za odgoj i obrazovanje, Županijskog stručnog vijeća nastavnika fizike te Udruge fizičara Osijek, ponovno je okupila mlade zaljubljenike u znanost.
Na ovogodišnjoj školi sudjelovalo je oko 90 učenika i 30 nastavnika, uključujući i dvanaest učenika Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice. Program je započeo dvama zanimljivim predavanjima. Doc. dr. sc. Tomislav Žic održao je predavanje “Sunce i heliosfera”, u kojem je približio složene procese unutar Sunca i njegov utjecaj na Sunčev sustav. Slijedilo je predavanje prof. dr. sc. Gordane Medunić, “Treba li svijetu elektromagnetsko zračenje?”, koje je istražilo ulogu elektromagnetskog zračenja u zagrijavanju Zemlje te moguće načine ublažavanja njegovih posljedica.
Jedna od najzanimljivijih radionica bila je “Od kaosa do reda: Polarizacija svjetlosnih valova”
Nakon predavanja, učenici su sudjelovali u radionicama na temu valnih pojava. Kroz praktične pokuse i mjerenja istraživali su svojstva valova te analizirali njihove fizikalne karakteristike. Zaključke i rezultate predstavili su na završnom predavanju.
Jedna od najzanimljivijih radionica bila je “Od kaosa do reda: Polarizacija svjetlosnih valova”, koju su vodili profesori Goran Hajnal, Mario Vučković i Aljoša Graovac. Učenici su kroz interaktivne eksperimente istraživali fenomen polarizacije svjetlosti – njezinu primjenu u analizi materijala, skrivanju i otkrivanju informacija te radu polarizirajućih naočala i zaslona računala. Također su naučili primjenu Brewsterovog i Malusovog zakona te promatrali nevidljiva naprezanja u prozirnim materijalima.
Radionice su bile dinamične i edukativne, a učenici su, uz nova znanja, razvijali kritičko razmišljanje i timski rad. Još jednom se pokazalo da je Zimska škola fizike izvanredna prilika za sve koji vole znanost i istraživanje.
Izvor: SŠIK Našice, Lea Mikašek, 4. PMG, Goran Hajnal i Mario Vučković