Sustav civilne zaštite u Osječko – baranjskoj županiji jako dobro funkcionira i u najzahtjevnijim slučajevima

U organizaciji časopisa Zaštita, a pod pokroviteljstvom Osječko – baranjske županije, Grada Osijeka, Ministarstva unutarnjih poslova, Platforme hrvatskih županija i gradova za smanjenje rizika od katastrofa i Udruge gradova u Hotelu Osijek u Osijeku je održana dvodnevna konferencija „Civilna zaštita i sigurnost gradova – CIGG 2025.“. Na konferenciji sudjeluje 150 stručnjaka za sigurnost koje su na svečanom otvorenju pozdravili predsjednik Platforme hrvatskih županija i gradova za smanjenje rizika od katastrofa Damir Gabrić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin i obnašatelj dužnosti župana Osječko – baranjske županije Mato Lukić.

„Civilna je zaštita „vojska jedne županije” koja okuplja sve relevantne snage i čimbenike koji služe tomu da bi naše općine, gradovi, županije i država bile sigurne. Na našem području to se pokazalo puno puta zadnjih nekoliko godina kada su intervenirale sve službe, od vatrogasaca, HGSS-a, Crvenog križa, hitne medicinske pomoći i drugih sastavnica stožera civilne zaštite. Da bi sve to tako dobro funkcioniralo, potrebno je ulagati, prije svega u ljude i njihovu edukaciju, a isto tako u suvremenu i sofisticiranu opremu. Prije nekoliko dana imali smo poplavu na području Općine Đurđenovac, gdje su naše snage stavljene vrlo brzo intervenirale u nenadanoj bujici velikih količina vode te napravili sve što je bilo moguće. No, i kada izravna opasnost prođe, stanovnicima se pomaže na različite načine. Bili smo izuzetno angažirani i u vrijeme korone, Afričke svinjske kuge i drugih događanja. Dakle, Stožer civilne zaštite u svim mogućim situacijama mora, treba i zna intervenirati i zato kažem da je sustav jako dobro organiziran.” – rekao je Mato Lukić.

Na konferenciji se prezentira i nove tehnologije koje mogu pridonijeti sigurnosti gradova i zajednica

Zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin naglasio je kako je civilna zaštita u posljednje vrijeme imala jako puno posla, događanja, pa i katastrofa i nepogoda koje iziskuje njihove intervencije. Upravo takvi slučajevi su potvrdili da sustav civilne zaštite itekako ima svoju svrhu. „Kada se provode određene vježbe civilne zaštite nekada mislimo da možda nisu potrebne, no sada vidimo koliko znače. Sve skupa uvježbavamo, a kada dođe do neke katastrofe, do stvarne situacije, onda se pokazuje koliko je važno biti pripremljen, imati spremne operativne snage koje mogu odgovoriti na sve izazove. Zato i ovim putem želim iskreno i od srca zahvaliti svim pripadnicima operativnih snaga cijelog sustava civilne zaštite, a baš svatko ima svoju iznimno važnu ulogu.” – kazao je Vulin.

„U protekle četiri godine pokazala se naša spremnost kada smo izašli na sve teške intervencije, počevši od najzahtjevnije požarne u tvrtki Drava International. Moramo se i osvrnuti na nevremena uvjetovana klimatskim promjenama, gdje su vatrogasci u svakom trenutku bili spremni pomoći ljudima u našoj i drugim županijama gdje smo išli pomoći našim kolegama i stanovništvu.” – istaknuo je Zoran Pakšec, zapovjednik Vatrogasne zajednice OBŽ. Naglasio je kako su sustav i stožer civilne zaštite dobro organizirani i jako dobro funkcioniraju, pa su svi poslovi koji su delegirani prema određenim sastavnicama civilne zaštite odrađeni stručno, brzo i promptno.

Kako je kazala glavna urednica Nataša Gajski Kovačić, časopis Zaštita nastavlja već 17. godinu održavati konferencije koje se bave pitanjima urbane sigurnosti, upravljanja krizama, civilne zaštite i uporabe novih tehnologija za sigurnije zajednice, gradove i države. Na Konferenciji SIGG 2025. govorilo se o svim aspektima civilne zaštite, ali i o najaktualnijim temama vezanim uz urbanu, nacionalnu i protupožarnu sigurnost. Raspravilo se tako koji se sigurnosni izazovi postavljaju pred kritičnu infrastrukturu, je li javno-privatno partnerstvo ključ sigurnosti i razvoja „pametnih“ gradova, možemo li nastaviti poricati vezu između klimatskih promjena i prijetnji po urbanu sigurnost i druge teme, koji se najnoviji Smart City projekti – tehnologije ulažu za kvalitetniji život ljudi, sve većoj ulozi umjetne inteligencije, a ponudit će se odgovore na koje načine se može jačati otpornost sustava i održivosti funkcioniranja lokalnih zajednica te kako se zaštititi od utjecaja tehnoloških i prirodnih katastrofa, s posebnim osvrtom na požare, poplave i potrese. Na konferenciji su prezentirane i nove tehnologije koje mogu pridonijeti sigurnosti gradova i zajednica.

Pročitajte još