Susret logoraša i članova njihovih obitelji u Dalju

U organizaciji Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Osječko – baranjske županije jučer (24. svibnja 2025. godine) kod Spomen obilježja logoraša u centru Dalja održan je tradicionalni „Susret logoraša i članova obitelji“.

Predstavnici HDLSKL-a, kao i izabrana županica Osječko – baranjske županije Nataša Tramišak, izabrani zamjenik županice Goran Ivanović, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin i Zlatan Bašić, državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja i izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra hrvatskih branitelja su ispred spomen obilježja položili vijence i upalili svijeće u znak sjećanja na poginule i ubijene hrvatske branitelje i civile, a nakon prigodnih obraćanja i blagoslova održan je „Zajednički stol prijateljstva“, odnosno prigodni ručak i druženje.

„Danas smo se okupili u centru Dalja da s dubokim poštovanjem i pijetetom odamo počast svim poginulim hrvatskim braniteljima i civilima u Domovinskom ratu i naravno da odamo posebnu počast svim zarobljenicima, ratnim logorašima, braniteljima i civilima koji su bili zarobljeni u srpskim logorima. Danas obilježavamo i 25 godina od osnivanja podružnice HDLSKL-a upravo ovdje u Dalju, 25 godina rada udruge i borbe za istinu, za pravdu i prava ratnih zarobljenika srpskih koncentracijskih logora. Kada je riječ o samom Dalju, sjećamo se 1. kolovoza 1991. godine, masovnog progona i ubojstava Hrvata i nesrpskog stanovništva, prvih branitelja i civila te otvaranja logora. U Dalju od 1991. do 1993. godine bilo 9 logora i zatvora kroz koje je prošlo više od 1.000 branitelja i civila, a više od 50 je ubijeno.” – rekao je Damir Buljević, predsjednik HDLSKL-a OBŽ.

Izabrana županica Nataša Tramišak istaknula je važnost obilježavanja događaja iz Domovinskog rata, a Dalj je tada bio jedno od najvećih stratišta, mjesto zarobljavanja i stradavanja hrvatskih branitelja i civila. „Danas smo ovdje kako bi iskazali duboko poštovanje svim žrtvama iz Domovinskog rata i njihovim obiteljima. Velika je odgovornost i obveza svih nas da i dalje čuvamo uspomene i prenosimo ih novim generacijama jer te događaje nikada ne smijemo zaboraviti. Izuzetno je važna djelatnost udruge kako bi prikupljali svjedočanstva i ostale materijale kojima će trajno sačuvati uspomenu o događanjima, ali i pomoći prilikom procesuiranja svih koji su počinili zlodjela u Domovinskom ratu.” – naglasila je Nataša Tramišak.

Dragan Vulin je kazao kako se organizacijom prigodnog obilježavanja događaja prisjećamo svih koji su dali svoje živote, a posebno stradalih u srpskim koncentracijskim logorima za vrijeme Domovinskoga rata. „Ne zaboravljamo ni heroje, hrabre ljude koji su i danas među nama, koji su još uvijek živi, a preživjeli su logore i prošli strahote koje su zasigurno ostavile duboke ožiljke na njima. Na ovaj način trebamo čuvati tu uspomenu kako se takve stvari nikada više ne bi ponovile, ali i kako bismo i svi mi koji danas uživamo u slobodi u slobodnoj domovini Hrvatskoj, ali i sve buduće generacije, znali na koji način je izborena ta sloboda. Ona nije došla sama po sebi, nije se dogodila slučajno nego je podneseno jako puno žrtve kako bismo danas mogli biti u cjelovitoj i jedinstvenoj Republici Hrvatskoj.” – poručio je Vulin.

Pročitajte još