Spomen-ploča u počast hrvatskim policajcima ubijenim 1991. godine u Dardi

Na zgradi Osnovne škole Darda u Dardi danas (22. kolovoza 2024. godine) otkrivena je spomen-ploča koju je postavila Udruga specijalne policije iz Domovinskog rata „Orao“ Osijek. Naime, na tom su mjestu 22. kolovoza 1991. godine pripadnici tzv. JNA i pobunjeni Srbi zarobili 12 pripadnika Specijalne jedinice policije „Orao“ Osijek, a od kojih su potom u zarobljeništvu mučki ubijena dva hrvatska viteza, Darko Kušić i Mile Grbešić.

U počast zarobljenim i ubijenim suborcima, članovi Udruge Specijalne jedinice policije „Orao“ Osijek postavili su spomen-ploču, koju su danas otkrili Željko Kušić, brat ubijenog Darka Kušića, i Tomislav Grbešić, brat Mile Grbešića. Uz članove obitelji ubijenih policajaca i članove Udruge SJP „Orao“ na čelu s predsjednikom Ilijom Vidićem, svečanosti su nazočili obnašatelj dužnosti župana Osječko – baranjske županije Mato Lukić, državni tajnik Ministarstva unutarnjih poslova RH Tomislav Bilandžić, načelnik Policijske uprave osječko – baranjske Ladislav Bece, načelnik Općine Darda Anto Vukoja, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, gradonačelnik Grada Belog Manastira Tomislav Rob, načelnik Općine Draž Stipan Šašlin, načelnik Općine Bilje Željo Cickaj, načelnik Općine Popovac Zoran Kontak i drugi uzvanici koji su i na taj način došli iskazati poštovanje i zahvalnost stradalim hrvatskim braniteljima.

Republika Hrvatska je nastala u Domovinskom ratu

„Prije svega želim zahvaliti Udruzi Specijalne jedinice policije „Orao“ Osijek na inicijativi i postavljanju spomen-ploče kao trajnog zaloga i svjedoka prošlosti i onoga što se događalo tih dana u Dardi 1991. godine. Ovdje smo da bi se poklonili dvojici pripadnika specijalne policije koji su zarobljeni zajedno s desetoricom svojih kolega te odvedeni u srpski logor i tamo mučki ubijeni. Zahvaljujem i što Udruga, zajedno sa svima nama i s njihovim obiteljima, čuva uspomenu na pripadnike specijalne policije, specijalne postrojbe na koju su Osječko – baranjska županija, Slavonija i Baranja i cijela Hrvatska izuzetno ponosni jer je prva stala u obranu naše domovine, kako bi danas uživali u slobodi. Posebno je važno i što su ovdje pripadnici specijalne policije koji su bili u to vrijeme bili zajedno s, na žalost, zarobljenim i ubijenim kolegama. Važno je da oni danas djeci, učenicima, mladim ljudima prenose svjedočanstva, što je naša trajna zadaća kako se ne bi zaboravilo što se događalo na ovom području, na koji način i s kakvim mukama je nastala naša domovina.” – rekao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Državni tajnik MUP-a Tomislav Bilandžić istaknuo je da su svi nazočni došli izraziti zahvalnost i poštovanje zarobljenima i poginulima pripadnicima specijalne policije i njihovim obiteljima.

„Došli smo svjedočiti da njihova žrtva nije uzaludna i da je nećemo dati zaboravu. Republika Hrvatska je nastala u Domovinskom ratu i generacije koje su rođene poslije Domovinskog rata moraju to znati. Mi imamo obavezu svjedočiti istinu o Domovinskom ratu, o herojskoj obrani hrvatskih branitelja i hrvatskog naroda koji su podnijeli veliku žrtvu tijekom Domovinskog rata da bi se danas živjelo u slobodnoj i samostalnoj Republici Hrvatskoj. Upravo su pripadnici specijalne policije bili prvi koji su stali u obranu Republike Hrvatske i osobno sam danas iznimno ponosan što sam ovdje među njima i što sam dio svog ratnoga puta proveo s njima u obrani Republike Hrvatske.” – naglasio je Bilandžić.

Zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin kazao je kako se danas iskazuje počast braniteljima koji su dali svoje živote, osobito dvojici hrabrih pripadnika Specijalne jedinice policije Osijek koji su u Dardi zarobljeni i mučki ubijeni. „Trebamo se prisjetiti i svih ostalih koji su bili tada zarobljeni, ali i svih dragovoljca Domovinskoga rata koji su imali izbora otići negdje sa svojim obiteljima, a odlučili su ostati ovdje i boriti se za slobodu i neovisnost svoje domovine Republike Hrvatske, koji su biti spremni žrtvovati svoje živote za nešto zaista neizvjesno. Iskazali su hrabrost koju trebamo iznimno cijeniti te im iskazati zasluženu zahvalnost i mi i sve buduće generacije. I na ovom primjeru vidi se na koji način je izborna sloboda i neovisnost naše domovine Hrvatske.” – kazao je Vulin.

O događajima iz 1991. godine govorili su načelnik Policijske uprave osječko – baranjske Ladislav Bece te Marko Pole, jedan od sudionika tadašnje akcije Specijalne policije u Dardi.

„Na današnji dan za vrijeme Domovinskog rata, SJP Orao Osijek bila je u akciji ovdje u Dardi, raspoređena u 3 grupe, njih više od 30. Jedna grupa je, nažalost, zarobljena u zgradi Osnovne škole, odvedeni su u zarobljeništvu i dvoje od njih su tada ubijeni. Uvijek se postavlja pitanje je li netko odgovarao za te zločine. Konkretno za ovaj događaj u Dardi je pred Međunarodnim kaznenim sudom u Haagu protiv Gorana Hadžića podignuta optužnica. Protiv njega, kao i protiv Enesa Tasa, zapovjednika 51. Motorizirane brigade koja je bila u sastavu Novosadskog korpusa, podnijeli smo i kaznenu prijavu, međutim oba su umrli i postupci su obustavljeni. Naravno, policija s time nije zadovoljna te i dalje radimo i tražimo individualnu odgovornost, znači neposredne počinitelje želimo privesti licu pravde.” – izjavio je Bece.

Marko Pole je kao pripadnik ratne postrojbe specijalne jedinice policije i pomoćnik zapovjednika iznio i detalje tih događanja. Grupa koju je vodio bila je u školi, no nakon dva dana i dvije noći borbe s pobunjenim Srbima i četnicima iz Srbije, u taj događaj uključila se tzv. JNA s oklopim vozilima, a hrvatskim policajcima ponestalo je streljiva za daljnju borbu. Pokušali su pregovarati o razmjeni zarobljenih četnika za slobodan izlazak, no vojska je to odbila i zarobila ih te neke predala domaćim četnicima. Zarobljeni hrvatski policajci su nakon velikih tortura razmijenjeni nakon 25 dana, a tada su saznali da su dva njihova kolege ubijeni.

Pročitajte još