Sedamdeset godina Udruge slijepih Našice – prisjećanje na pohod „Tragom Vinka Beka”

Udruga slijepih Našice ove godine obilježava veliki jubilej – 70 godina kontinuiranog djelovanja i podrške osobama s oštećenjem vida. Osnovana 6. studenoga 1955. godine, Udruga je tijekom desetljeća svojega postojanja bila stalno aktivna, prilagođavajući svoj rad potrebama i mogućnostima članova u različitim društvenim i vremenskim okolnostima.

Danas Udruga broji 49 članova – 26 muškaraca i 23 žene – koji dolaze s područja četiri grada (Našice, Donji Miholjac, Belišće i Valpovo) te četiri općine (Donja Motičina, Đurđenovac, Feričanci i Podgorač). Članovi žive raspršeno na području udaljenom do 40 kilometara, a prosječna životna dob iznosi 65,5 godina.

Osnovna funkcija Udruge temelji se na pružanju podrške članovima u administrativnim poslovima i ostvarivanju prava koja im zakonski pripadaju kao osobama s invaliditetom. Pomoć u odlascima u institucije, ispunjavanju dokumenata, traženju prava i povlastica – samo su dio svakodnevnog angažmana ove male, ali predane zajednice.

U suradnji s Udrugom slijepih Našice, donosimo priču o značajnom pothvatu iz 2000. godine – pješačkom pohodu „Tragom Vinka Beka“, kojim se javnosti željelo približiti svakodnevni život osoba s oštećenjem vida i odati počast važnoj osobi iz povijesti zajednice slijepih.

Tragom Vinka Beka – put od 242 kilometra

Godine 2000., vođeni željom da život osoba s oštećenjem vida približe javnosti, ali i da odaju počast Vinku Beku, istaknutom borcu za prava slijepih osoba, članovi Udruge slijepih Našice odlučili su se na izniman pothvat – pješački pohod od Podravskih Podgajaca do Mirogoja u Zagrebu.

Inicijatori i sudionici pohoda bili su Antun Kovač i Rolando Butković, obojica osobe s oštećenjem vida, a u pratnji im je bio Zvonko Jurić kao videća osoba te Boris Matišić, koji je pratio pohod kombijem s nužnom opremom. Putovanje je trajalo od 7. do 15. listopada 2000. godine, a slogan pohoda bio je:

„Mi ćemo krenuti sami, Vi nam pomozite da stignemo!“

Ruta je obuhvatila sljedeća mjesta: Podravski Podgajci – Podravska Moslavina – Slatina – Virovitica – Pitomača – Đurđevac – Bjelovar – Vrbovec – Sesvete – Zagreb – Mirogoj, ukupno 242 kilometra.

Pohod je bio pažljivo organiziran – unaprijed su dogovorena prenoćišta, obroci i susreti s predstavnicima lokalne vlasti. U svakom mjestu održane su konferencije za novinare s temama vezanima uz život i izazove slijepih osoba. Radio Našice pratio je pohod uživo, a pridružili su se i brojni drugi mediji, uključujući HRT, lokalne radio postaje i tiskane medije.

Pohod je imao i konkretne pozitivne posljedice: u Virovitici je nakon pohoda zaposlena djevojka s oštećenjem vida, dok je u Slatini prikupljena vrijedna donacija za obitelj s četvero djece s oštećenjem vida. Tamo su se kao podrška priključili i Udruga za školovanje pasa vodiča te gospođa Mira Katalenić.

Završetak pohoda bio je posebno emotivan – na Mirogoju su sudionike dočekale unuke Vinka Beka i učenici s oštećenjem vida iz zagrebačke Nazorove škole. Ova simbolična i snažna gesta i danas se s poštovanjem spominje kao primjer ustrajnosti, zajedništva i borbe za vidljivost osoba s invaliditetom.

Pokrovitelji: Ministarstvo obrazovanja, Nexe grupa i jako puno sponzora u obliku gradova, poduzetnika i obrtnika koji su pokrili sve potrebe na ovom putovanju (hrana, noćenje, prijevoz,…). Medijski pokrovitelj: Radio Našice

Izvor: Udruga slijepih Našice

Pročitajte još