Otvorena 8. AGRO STARTUP konferencija – više od 240 studenata i učenika istražuje budućnost poljoprivrede

Danas je u prostorijama Sveučilišta u Zagrebu, na Agronomskom fakultetu, započela 8. AGRO STARTUP konferencija, koja će u dva dana okupiti više od 240 studenata i učenika srednjih škola. Studenti i učenici imat će priliku kroz četiri tematske cjeline upoznati se s različitim područjima poljoprivrede. Ukupno 15 predavača iz javnog i privatnog sektora govorit će kroz programske tematske cjeline o tome što mladi mogu očekivati od poljoprivrede.

Konferencija je započela panelom pod nazivom „Kako vidimo hrvatsku poljoprivredu”, na kojem je sudjelovao Matija Balala, student diplomskog studija Ekološka poljoprivreda i agroturizam, Martin Šafranko, student prve godine Sveučilišta u Zagrebu, Agronomski fakultet, Teo Đapić, student prve godine prediplomskog studija Agronomskog fakulteta, Kristijan Elez, učenik trećeg razreda strukovnog kurikuluma Agrotehničar, Agronomske škole u Zagrebu.

Živimo u vrijeme kad se poljoprivreda suočava s klimatskim i demografskim promjenama

Sudionicima se obratila i Marijana Petir, predsjednica saborskog odbora za poljoprivredu. Konferenciju je otvorio državni tajnik za poljoprivredu, šumarstvo i ribarstvo Zdravko Tušak, koji je u svom izlaganju istaknuo važnost neprestane edukacije i učenja. Također, razgovarao je i odgovarao na pitanja učenika i studenata. „Pod motom „Inspiriramo poljoprivredu punih 8 godina”, povezujemo ključne dionike poljoprivredne zajednice koji, dijeleći svoje znanje, omogućuju našim sudionicima praktičan pogled na mogućnosti na putu njihove karijere.”

Predsjednik organizacijskog odbora Danijel Koletić izjavio je: „Umjetna inteligencija, razvoj tehnologije, nedostatak poljoprivrednog zemljišta, nadogradnja kurikuluma – samo su neki od globalnih, pa tako i hrvatskih izazova koji nas očekuju.” „Živimo u vrijeme kad se poljoprivreda suočava s klimatskim i demografskim promjenama. U vrijeme svjetskih političkih preslagivanja njezin značaj je sve veći. Jedini adekvatan odgovor na ove izazove je znanje iz područja agronomske struke, a njega na Agronomskom fakultetu imamo, što potvrđuje i visoko pozicioniranje na Šangajskoj listi svjetskih sveučilišta, koja nas svrstava među sto najboljih svjetskih fakulteta.” – izjavio je dekan Agronomskog fakulteta, prof. dr. sc. Aleksandar Mešić, koji će razgovarati sa studentima drugog dana konferencije.

Osim studenata Agronomskog fakulteta, na AGRO STARTUP konferenciji ove godine sudjeluju i učenici srednjih škola: Srednja agronomska škola u Zagrebu, Prirodoslovna škola iz Karlovca, Srednja gospodarska škola Križevci, Tehnička škola u Čakovcu i Srednja škola Matija Antun Reljković, Slavonski Brod. Dodatne informacije dostupne su na web stranici https://inspiriramo-poljoprivredu.com/agro-startup/

Pročitajte još