Obilježena 33. godišnjica tragične pogibije pripadnika Policijske postaje Beli Manastir

Obilježavanje 33. godišnjice tragične pogibije pripadnika Policijske postaje Beli Manastir počelo je danas (13. kolovoza 2024. godine) svetom misom zadušnicom za sve poginule i umrle hrvatske branitelje u Crkvi svetog Martina u Belom Manastiru. Potom su kod spomen obilježja ispred Policijske postaje Beli Manastir članovi obitelji poginulih, njihovi suborci, predstavnici Policijske uprave osječko – baranjske, Ministarstva hrvatskih branitelja, Osječko – baranjske županije, Grada Belog Manastira i baranjskih općina te braniteljskih i udruga proisteklih iz Domovinskog rata položili vijence i upalili svijeće u počast svim poginulim i umrlim policajcima.

„Na spomeniku piše „oni dadoše sve“, a mi smo se obvezali da ćemo čuvati uspomenu i da ih nikada nećemo zaboraviti. Upravo zato želim prije svega obiteljima poginulih hrvatskih policajaca izraziti pijetet u ime župana Osječko – baranjske županije, u ime Županije Hrvatskog sabora. Naša zadaća je ovdje jasna. Oni su dali sve što su imali, a to je vlastiti život da bi imali slobodnu Hrvatsku, a na nama političarima i politici je da Baranju, Slavoniju, Srijem, cijelu Hrvatsku stvorimo zemljom za kakvu su pali naši hrvatski branitelji.” – kazao je Goran Ivanović, saborski zastupnik i izaslanik župana Osječko – baranjske županije.

Izuzetno veliki značaj hrvatske policije u Baranji bio je i prilikom mirne reintegracije

Državni tajnik u Ministarstvu unutarnjih poslova RH Tomislav Bilandžić rekao je kako su svi nazočni danas došli iskazali poštovanje i zahvalnost poginulim policajcima. „Isto tako došli smo pozdravili njihove obitelji te i njima iskazali poštovanje i zahvalnost. Došli smo pokazati da i nakon 33 godine čuvamo uspomenu na herojsku obranu Baranje i Republike Hrvatske i tragičnu pogibiju hrvatskih policajaca. Upravo su hrvatski policajci bili prvi hrvatski branitelji, prvi koji su pružili oružani otpor velikosrpskoj agresiji 1991. godine i zbog toga imamo obavezu čuvati uspomenu na njih i na sve hrvatske branitelje koji su dali život za Republiku Hrvatsku. Danas smo ovdje isto tako da bismo svjedočili istinu o Domovinskom ratu i prenosili je mladim generacijama. Oni moraju znati da je Republika Hrvatska nastala u Domovinskom ratu, da su hrvatski branitelji i hrvatski narod podnijeli veliku žrtvu da bi se danas živjelo u slobodnoj, neovisnoj Republici Hrvatskoj.” – poručio je Bilandžić.

Nakon podsjećanja ratnog zapovjednika Policijske postaje Beli Manastir Ante Prgometa na ulogu i značaj hrvatske policije na području Baranje, načelnik Policijske uprave osječko – baranjske Ladislav Bece dodao je da je izuzetno veliki značaj hrvatske policije u Baranji bio je i prilikom mirne reintegracije.

„Za vrijeme okupacije Baranje počinjeni su i ratni zločini nad civilnim stanovništvom, a policija kontinuirano radi na istraživanju tih zločina. Do sada smo prijavili 36 osoba koje su počinile 109 kaznenih dijela. Šest osoba je u našim zatvorima, četiri su umrle, dok su za 26 osoba raspisane tjeralice.” – objavio je Bece.

Podsjetimo, sigurnost u Baranji drastično je narušena već u svibnju 1991. godine kada su pripadnici Novosadskog korpusa JNA, kao i tzv. rezervisti i paravojne postrojbe ušli iz Srbije. Uz stalno izazivanje nereda i nesigurnosti u srpnju 1991. godine dogodio se i prvi napad tromblonskim minama na Policijsku postaju Beli Manastir, a potom su počeli gotovo svakodnevni oružani napadi i granatiranja Policijske postaje, blokiranje vitalnih prometnica i drugi incidenti. Tako su 13. kolovoza 1991. godine, prilikom obavljanja policijskih zadaća u blizini tvrtke Remont u Belom Manastiru, iz zasjede ubijeni policajci Marjan Kuzman i Zoran Sinanović, a ranjen je Darko Maltar. U pomoć su upućeni pripadnici Specijalne jedinice policije iz Osijeka, no postavljena im je zasjeda između Uglješa i Čeminca u kojoj je ubijen Vidoja Marić, a ranjeni su Mirko Pongrac i Josip Županić. Tijekom Domovinskog rata ubijena su još četiri djelatnika Policijske postaje Beli Manastir – Stipa Matović, Ivan Švetak, Dalibor Huzanić i Kruno Pinjuh.

Pročitajte još