Nastavnici SŠ Isidora Kršnjavoga Našice predstavili inovativne radionice na Simpoziju o nastavi fizike

U Osijeku je od 26. do 28. veljače 2025. održan 17. hrvatski simpozij o nastavi fizike, koji je okupio više od 200 sudionika iz svih razina obrazovanja, od osnovnih škola do sveučilišta. Simpoziji se održavaju svake dvije godine od 1993., a ovogodišnji je po prvi put organiziran u Osijeku, pod domaćinstvom Odjela za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera.

Tijekom trodnevnog programa održano je preko 30 stručnih predavanja, predstavljeno 20 znanstvenih postera te provedena 21 radionica. Organizatori Simpozija bili su Hrvatsko fizikalno društvo, Odjel za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Udruga fizičara Osijek, Fizikalno društvo – Split i Agencija za odgoj i obrazovanje.

Simpozij se bavio temama poput dobre prakse u nastavi fizike, inovativnih metoda poučavanja, STEM-a, interdisciplinarnog pristupa te profesionalnog razvoja nastavnika. Posebna pažnja posvećena je primjeni suvremenih tehnologija u nastavi fizike te razvoju konceptualnog razumijevanja učenika. Simpozij je posjetio i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, koji je pozdravio sudionike i istaknuo važnost inovacija u obrazovanju fizike za bolju primjenu i razumijevanje ove znanosti među učenicima.

Zapažene radionice nastavnika iz Našica

Nastavnici Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice dali su značajan doprinos Simpoziju održavanjem dviju radionica. Radionicu „Istraživanje izovolumne promjene stanja plina pomoću Arduino sklopa” vodili su Mario Vučković, Goran Hajnal i Josip Brkić. U radionici su predstavili metodu proučavanja izovolumne promjene stanja plina osmišljenu u sklopu Erasmus+ projekta Learn IT, koji promiče integraciju programiranja u različite nastavne predmete.

Posebno istaknut dio Simpozija bila je radionica „Izrada glazbenog instrumenta i izvođenje skladbe pomoću PET boca”, koju su održali Goran Hajnal i Romana Borš Mačak. Ova radionica, nastala u sklopu Erasmus+ projekta Sound – STEM All Around, bavila se temom zvuka kroz praktičnu izradu instrumenata od PET boca. Sudionici su zajedno izvodili skladbu, a njihov nastup je na zatvaranju Simpozija prikazan kao jedini odabrani video događaja. Radionica je prepoznata kao jedan od najsvjetlijih trenutaka Simpozija.

Kako je zvučala izvedena melodija, možete pogledati na poveznici:

Više o Simpoziju dostupno je na sljedećim poveznicama:

Izvor: SŠIK Našice, Goran Hajnal, prof.

Pročitajte još