Krenula nova sezona popularnih koncerata „Mladi za mlade“

Ciklus koncerata „Mladi za mlade“ pokrenula je Hrvatska glazbena mladež još davne 1992. u suradnji s Muzičkom akademijom u Zagrebu pod nazivom „Muzički talenti“ s ciljem organizacije koncerata ponajboljih studenata Akademije u Hrvatskom glazbenom Zavodu. Program je podržao veliki broj danas renomiranih glazbenika te ukazao na važnost podrške i promocije najboljih među mladim glazbenicima i to putem organizacije koncerata i praćenja njihove karijere. Program je isto tako potaknuo i inspirirao brojne organizacije i institucije u Hrvatskoj da i oni na isti način daju podršku kroz organizaciju koncerata.

Ciklus „Mladi za mlade“ predstavlja mladima izvođače njihove generacije, čime potiče razvijanje interesa za glazbu i bavljenje glazbom, a mladim glazbenicima pruža priliku da osvajaju i stječu svoju publiku. U njima se na taj način stvara sigurnost da je njihova umjetnost prihvaćena i od strane njihovih vršnjaka.

Do sad je kroz ovaj program prodefiliralo više od 1.000 mladih talentiranih glazbenika

„Ciklusom „Mladi za mlade” Hrvatska glazbena mladež objedinjuje dva osnovna razloga svoga postojanja, a to su promocija mladih glazbenika kroz organizaciju koncerata u prestižnim koncertnim prostorima i razvoj mlade publike. Sve je krenulo od ideje da se mladi predstave zagrebačkoj koncertnoj publici, ali i da stvore vlastitu publiku i to se od 1992. do danas pretvorilo u jedno predivno putovanje, spajanje mladih talenata s budućom publikom, podržavanje i promoviranje imena koja dolaze i kojima treba sva moguća podrška u razvoju njihove karijere“, rekla je glavna tajnica HGM-a Dubravka Dujmović Kušan te nadodala: „Iznimno smo ponosni na ovaj ciklus koji realiziramo danas u suradnji s brojnim partnerima posljednjih godina uz podršku mnogih glazbenih škola i natjecanja. Do sad je kroz ovaj program prodefiliralo više od 1.000 mladih talentiranih glazbenika“.

Podrška novim glazbenim nadama

Nekoliko je benefita ovog kulturološki važnog koncepta – od činjenice da najbolji među najboljima dobivaju mogućnost za daljnji razvoj svojih karijera imajući podršku publike i Hrvatske glazbene mladeži koja surađuje s brojnim natjecanjima, organizacijama i ustanovama, preko toga da se predstavljaju mladoj publici, odnosno svojim vršnjacima i na taj način stvaraju svoju novu publiku i razvijaju interes za bavljenje glazbom pa sve do činjenice se na ovaj način promoviraju mladi glazbeni genijalci zagrebačkoj koncertnoj publici, ali i šire putem YouTube kanala (svi koncerti se prenose). Upravo ti mladi, novi, glazbeni genijalci imaju sav potencijal ostaviti trag u hrvatskoj glazbenoj kulturi. Jer, mnogi sudionici ovog programa zaista i jesu ostavili trag poput Katarine Krpan, Valentine Fijačko, Anđelka Krpana, Darije Auguštan, Mije Pečnik, Lovre Marušića, Gabrijele Hrženjak i drugih.

Prvi koncert ovogodišnjeg programa održan je 25. veljače u Maloj dvorani KD Vatroslav Lisinski. Dobitnica Rektorove i Dekanove nagrade za 2021./2022., Katarina Nera Biondić oduševila je sve prisutne u Lisinskom svojim glasovirskim vještinama.

Rođena Riječanka, nakon osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja, nastavlja na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji pod mentorstvom red. prof. art. Katarine Krpan u čijoj je klasi diplomirala 2024. godine. Ima brojne nastupe iza sebe – kao solist uz pratnju gudačkog orkestra škole Ivana Matetića Ronjgova, 2018. godine u mramornoj dvorani Guvernerove palače u Rijeci, zatim izvedba Koncerta za dva klavira i orkestar američke skladateljice Dane Suesse uz simfonijski orkestar Muzičke akademije u Zagrebu pod ravnanjem američkog dirigenta Richarda Rosenberga, s pijanisticom Petrom Akrap nastupila je uz orkestar National Music Festivala u Chestertownu (SAD) itd. Dobitnica je velikog broja nagrada na međunarodnim natjecanjima poput natjecanja Daleki akordi, Sonus, Jurica Murai te Koroško klavirsko tekmovanje kao solist i na natjecanjima Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga kao članica komornog sastava. Dobitnica je prve nagrade međunarodnog natjecanja “Davorin Jenko” 2022. godine (Beograd, Srbija). U akademskoj godini 2020./2021. sudjelovala je u projektu “Tko to tamo svira?!” koji je dobitnik Rektorove nagrade te je 2022. godine dobitnica Dekanove nagrade za izvođenje Koncerta za klavir i orkestar Milka Kelemena.

Nakon talentirane mlade pijanistice, očekuje nas još ukupno šest koncerata do kraja sezone/godine, u nastavku donosimo najavu iduća četiri:

  • 25. ožujka u 20 sati, Mala dvorana Lisinski – Zvijezde glazbenih škola – mladi glazbenici iz više hrvatskih gradova
  • 8. travnja u 20 sati, Mala dvorana Lisinski – Koncert laureata Quattromanije (festival klavirskih dua)
  • 6. svibnja u 20 sati, Mala dvorana Lisinski – Koncert laureata 4. međunarodnog natjecanja mladih glazbenika Zagreb 2024.
  • 23. svibnja u 20 sati, Mala dvorana Lisinski – CEMAN orkestar (Central European Academies Network Orchestra) – Orkestar mreže muzičkih akademija iz 11 zemalja Srednjoistočne Europe
  • 08. listopada u 20 sati, Mala dvorana Lisinski – Odjeci Grožnjana – umjetničko vodstvo Anđelko Krpan i Martin Krpan
  • 12. studenog u 20 sati, Mala dvorana Lisinski

Koncert laureata glazbenog natjecanja

„Program ‘Mladi za mlade’ pokrenut je na inicijativu profesora Muzičke akademije prof. Josipa Tonžetića i prof. Prerada Detičeka koji su svojevremeno dobili i Povelje za iznimne zasluge u poticanju suradnje studenata Muzičke akademije s Hrvatskom glazbenom mladeži, a kasnije uz podršku prof. Katarine Krpan i Anđelka Krpana. Ovaj program je utjelovljenje istinske podrške studentima i svim mladim glazbenicima koji tek kreću na svoj put, traže svoju publiku i kojima treba vjetar u leđa. Kad se sve to odvija u punoj dvorani Vatroslav Lisinski i kad još k tome na licima mlade i nove publike vidite interes i rađanje ljubavi prema glazbi (ili instrumentu), onda znate da ste na pravom putu.” – rekao je maestro Tonči Bilić, predsjednik Hrvatske glazbene mladeži.

„Mladi za mlade“ izvrstan je pokazatelj stvaranja mreže među mladima iz različitih zemalja s obzirom na to realizira u suradnji s Glazbenom mladeži Slovenije, Crne Gore, Srbije, Makedonije, Poljske i Ukrajine. Cilj ove suradnje je bolja razmjena informacija i znanja te njihovo izravno širenje u javnosti, osobito u području jezika, kulture, obrazovanja i komunikacija, provođenje zajedničkih programa, promicanje suradnje te suradnje s trećim zemljama. Ovim projektom također se želi povećati mogućnost turneja za mlade glazbenike te unaprijediti suradnja i regionalna razmjena mladih glazbenika i skladatelja te poboljšati kvaliteta projekata za mlade glazbenike i skladatelje u regiji.

Pročitajte još