Jubilarni Međunarodni dječji festival u Šibeniku okupit će više od 2500 izvođača iz 9 zemalja svijeta

Podizanjem festivalske zastave i izvedbom mjuzikla „Ptica čarobnih krila“ u režiji Peđe Gvozdanića na Trgu Republike Hrvatske otvoren je 65. Međunarodni dječji festival u Šibeniku. Dječji zbor „Zdravo maleni” i polaznici Dramske radionice šibenskog HNK te kazališni glumci Lucija Alfier i Kristijan Šupe uveli su festivalsku publiku u bogati jubilarni program šibenskog festivala u kojem će do 28. lipnja 2025. biti izvedeno 200 programa s 2500 sudionika iz 9 zemalja.

Izaslanik ministrice kulture i medija dr. sc. Nine Obuljen Koržinek, posebni savjetnik dr. sc. Ivica Poljičak uputio je čestitke organizatorima i sudionicima te iznimne kulturne manifestacije nacionalnog značaja i međunarodnog ugleda. Istaknuo je kako, zahvaljujući šibenskom dječjem festivalu, programi stvaralaštva za djecu, kao i dječje stvaralaštvo svoju pozornicu dobivaju na brojnim kulturnim i povijesnim lokalitetima Šibenika, spajajući tako povijesno nasljeđe s najsuvremenijim umjetničkim formama.

Podsjetio je također kako festival godinama spaja umjetnike svih uzrasta s publikom svih generacija, stvarajući radoznalost, gradeći trajnu potrebu za umjetnošću i njegujući ljubav prema baštini.

„Umjetnost i kultura čine naš život ljepšim i kvalitetnijim, ali i njeguju kreativnost, empatiju, kritičku misao, pripadnost, sve one vrijednosti koje želimo prenijeti mladim ljudima kako bi gradili bolju i prosperitetnu budućnost“, naglasio je posebni savjetnik ministrice Ivica Poljičak dodavši da Međunarodni dječji festival u Šibeniku nudi upravo takav dragocjen prostor za poticanje i njegovanje kreativnosti i umjetničkog stvaralaštva, aktivno uključivanje publike, isticanje važnosti vrijednosti interkulturnog dijaloga te promicanje i očuvanje baštine.

Uoči otvorenja Festivala, uz izaslanika ministrice kulture i medija dr. sc. Nine Obuljen Koržinek, posebnog savjetnika dr. sc. Ivicu Poljička, publici su se obratili posebni savjetnik za kulturu predsjednika RH Zorana Milanovića Zdravko Zima te šibenski gradonačelnik Željko Burić.

Podsjećamo, kroz kulturu se Šibenik stoljećima gradio, a danas nadograđuje brojnim projektima obnove kako bi se kulturne ustanove i stambeni objekti prilagodili suvremenim životnim i radnim potrebama, stoga će i ovogodišnje festivalsko izdanje staviti naglasak na programe koji će biti izvedeni na otvorenim pozornicama – šibenskim ulicama i trgovima, a osim u Šibeniku, dio programa bit će izveden u nekoliko mjesta i gradova u Šibensko – kninskoj županiji te u Zadarskoj, Splitsko – dalmatinskoj i D1ubrovačko – neretvanskoj županiji, gdje će ostvariti suradnju sa 76. Dubrovačkim ljetnim igrama. Više o programu festivala na poveznici.

Foto: MDF Šibenik

Pročitajte još