Jubilarni Baranjski bećarac uz tisto, vino, tambure i okupljanje podunavskih Hrvata

Najveća kulturna manifestacija Baranje kojom se čuva i njeguje bogata kulturna baština podunavskih baranjskih Šokaca iz Draža, Gajića, Topolja i Duboševice, Baranjski bećarac ove godine održava se po 30. put, a jubilej je proslavljen dvodnevnim (6.i 7. lipnja) programom koji odvijao na prostoru kod Crkve sv. Petra i Pavla u blizini mjesta Topolje.

Na istom prostoru u subotu (7. lipnja 2025. godine) održao se i 5. Festival tista, kao i Godišnji susret podunavskih Hrvata. Primamljivi sadržaji, programi i ponuda, ali i značaj susreta Hrvata iz triju susjednih država bili su dodatni motiv za dolazak velikog broja posjetitelja, ljubitelja kulturne baštine, običaja i tradicije. I sve to u jedinstvenom baranjskom ambijentu i uz poznatu gostoljubivost.

Baranja ima svoju posebnu autentičnost i bogatu tradiciju koju treba nastaviti njegovati

Program Baranjskog bećarca počeo je u petak, 6. lipnja, održavanjem sajma domaćih proizvoda te programom „Vino i tambure“ na kojem su se uz tamburaške nastupe predstavili vinari iz hrvatske i mađarske Baranje. U subotu, 7. lipnja prvo su održane utrke zaprežnih kola, a središnji dio programa bio je „Festival tista“ na komu su posjetitelji mogli degustirati više od 50 jela što su ih spravili 20 majstora tista iz Baranje i Bačke.

Službeno otvorenje festivala bilo je u 18.00 sati, a sudionike i brojne posjetitelje pozdravili su županica Osječko – baranjske županije Nataša Tramišak u svojstvu izaslanice predsjednika Vlade RH, saborski zastupnik Stipan Šašlin u svojstvu izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora, veleposlanik RH u Mađarskoj Mladen Andrlić i načelnica Općine Draž Valentina Avdičević.

„Ova manifestacija je zapravo spoj Baranjskog bećarca koji se održava po 30. put upravo u Topolju, Festival tista kao novije manifestacije koja također postaje tradicionalna i okuplja sve veći broj zainteresiranih posjetitelja te Godišnjeg susreta podunavskih Hrvata. Zanimljivo je da se nalazimo ispred Crkve sv. Petra i Pavla, upravo na mjestu gdje smo prije 5 godina obilježili 100 godina hrvatske Baranje. Sve ovo svjedoči koliko je bogata povijest ne samo Baranje nego cijele naše Osječko – baranjske županije. Ipak, naša Baranja ima svoju posebnu autentičnost i bogatu tradiciju koju treba nastaviti njegovati. Veliko je zadovoljstvo što ovdje dolazi sve više Hrvata iz triju država da se ovdje međusobno povezuju, druže, prenose i njeguju svoju tradiciju i običaje” – kazala je županica Nataša Tramišak.

Nakon službenog otvoranja manifestacije uslijedila je smotra folklora uz nastupe KUD-ova iz Hrvatske, Mađarske i Srbije, odnosno iz trokuta Osijek – Pečuh – Subotica. Upravo taj trokut je u fokusu Osječko – baranjske županije zadnjih nekoliko godina te je Baranjski bećarac odabran i kao mjesto Godišnjeg susreta podunavskih Hrvata.

Organizatori i partneri Baranjskog bećarca i Godišnjeg susreta podunavskih Hrvata su KTM Baranjski bećarac, Turistička zajednica Općine Draž, Općina Draž uz podršku Osječko – baranjske županije, Ministarstva kulture i medija RH, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Hrvatske turističke zajednice, Turističke zajednice Osječko – baranjske županije, Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Hrvatske matice iseljenike i udruga Karašicka Republika.

Pročitajte još