Uloga roditelja jedna je od najodgovornijih životnih uloga, ali i uloga za koju trenutno u Republici Hrvatskoj ne postoji sustavno organizirano obrazovanje koje bi (budućim) roditeljima omogućilo stjecanje temeljnih znanja i vještina nužnih za primjeren odgoj i razvoj djece.
Temeljem interdisciplinarnih istraživanja, znanstvenih dosega i prakse u području pedagogije, psihologije, psihoterapije, sociologije, filozofije, mentalnog zdravlja i pedijatrije, predlažemo uvođenje pedagoškog obrazovanja za (buduće) roditelje u Hrvatskoj.
Inicijativa okuplja stručnjake iz raznih polja, interdisciplinarno povezanih, motiviranih i spremnih osvještavati, djelovati i biti podrška sustavu i pojedincu. Trenutno je uključeno 60-ak stručnjaka, od doktora znanosti do praktičara, koji različitim kompetencijama doprinose razradi inicijative i kvaliteti podrške.
Ističemo važnost preventivnog djelovanja, kroz fokus na ranu i kontinuiranu podršku roditeljstvu.
Prema Obiteljskom zakonu Republike Hrvatske (čl. 91. i 92.), roditelji su dužni skrbiti o djetetu s ciljem zaštite njegove dobrobiti, osobnih i imovinskih interesa te ga odgajati kao slobodnu, humanu, moralnu i odgovornu osobu.
Uvođenjem pedagoškog obrazovanja osigurali bismo da roditelji posjeduju potrebna znanja i vještine za ispunjenje ovih zakonskih obveza.
Temeljem Konvencije o pravima djeteta (UN, 1989.), svako dijete ima pravo na odrastanje u sigurnom okruženju koje podržava njegov razvoj. Članak 5. Konvencije ističe važnost potpore roditeljima u izvršavanju njihove odgojne uloge.
Predlažemo organizaciju škole za roditelje koja bi bila dostupna kroz različite formate (online i uživo) te integrirana u odgojno-obrazovni sustav i zdravstveni sustav. Program bi krenuo prije rođenja djeteta ili usvajanja, uz mogućnost prilagodbe za specifične potrebe pojedinaca i obitelji. Program bi se odvijao periodično, u nastavcima, do djetetove punoljetnosti.
Očuvanje privatnosti obitelji: obrazovni program jest sveobuhvatna edukacija koja omogućava individualnu prilagodbu bez obveze roditelja da dijele privatne informacije. Sudjelovanje se regulira kroz opću edukaciju, a ne praćenje specifičnih obiteljskih praksi, čime se osigurava zaštita privatnosti.
Voditeljice inicijative:
- Tea Resanović, mag. paed., edukatorica u području ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, autorica zbirki problemskih priča za djecu
- Iva Brčić, mag. educ. soc. / educ. phil., certificirana „Happiest baby“ savjetnica, praktičar terapijskih tehnika i vještina, trenerica nenasilne komunikacije
Piše: Iva Brčić, mag.soc./phil., Happiest Baby trenerica
Izvor: Mamin kutak