U nazočnosti 40 od ukupno 47 vijećnika u Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku danas (27. studenoga 2024. godine) održana je 33. sjednica Skupštine Osječko – baranjske županije. Od 18 točaka dnevnog reda, najvažnija je bila točka o izmjenama i dopunama Proračuna za 2024. godinu, odnosno njegov drugi ovogodišnji rebalans. Naime, Proračun Osječko – baranjske županije za 2024. godinu donijela je Skupština Županije 15. prosinca 2023. godine u iznosu od 250.611.581,00 eura. Prvim rebalansom 20. lipnja 2024. godine povećan je na 293.699.828,03 eura, a danas usvojenim rebalansom povećan je za dodatnih 9.750.092,58 eura, i to uglavnom zbog povećanja evidencijskih prihoda proračunskih korisnika te sada iznosi 303.449.920,61 eura.
Pročelnica Upravnog odjela za javne financije OBŽ Snježana Raguž istaknula je kako se povećanje uglavnom odnosi na vlastite prihode proračunskih korisnika koji su samo evidencijski prikazani u proračunu i iznose nešto više od 10 milijuna eura, dok se županijski proračun smanjuje za nešto malo više od 656.000,00 eura.
„Što se tiče prihodne strane, povećao se porez na dohodak u iznosu od 4 milijuna eura, što je rezultat povećane gospodarske aktivnosti i povećanja plaća u javnom i privatnom sektoru. Taj smo novac u ovim izmjenama i dopunama, uglavnom raspodijelili za predfinanciranje projekata koje financiramo iz fondova Europske unije, tako da dok ne dođu sredstva, mi ćemo omogućiti nesmetano odvijanje radova. Što se tiče povećanja od 10 milijuna eura, koji se odnosi na proračunske korisnike, to je uglavnom rezultat povećanja plaća temeljem kolektivnih ugovora. Kad je riječ o županijskom proračunu, neki projekti su možda u posebnom dijelu smanjeni, što ne znači da se zapravo odustalo od tih projekata, nego samo zbog dinamike realizacije tih projekata, oni su odgođeni za realizaciju u idućoj godini. Primjerice, projekt izgradnje, rekonstrukcije i opremanja osnovnih škola za potrebe jednosmjenskog rada smo smanjili za 854.000,00 eura, ali su ta sredstva isto planirana u idućoj godini. Isto tako, Dom za starije i nemoćne osobe u Đakovu čija je rekonstrukcija odgođena za iduću godinu, s obzirom da se tamo nalazi Hrvatski zavod za socijalnu skrb koji će iduće godine iseliti, pa su radovi također planirani. U idućoj godini osigurana su i dodatna sredstva za linijski prijevoz jer su se uključile jedinice lokalne samouprave u taj projekt.” – rekla je Raguž.
Unatoč izazovnom okruženju, gospodarstvo Osječko – baranjske županije i dalje bilježi rast u 2023. godini
„Osim o rebalansu proračuna, čijom smo visinom zadovoljni, osobito važna je i točka o stanju u gospodarstvu na području Osječko baranjske županije. Možemo se pohvaliti kako je gospodarstvo u stalnom porastu, što potvrđuju i brojke koje govore da su u 2023. godini ostvareni prihodi u iznosu od 5,5 milijardi eura, što je za 6,3 % povećanje u odnosu na 2022. godinu, koja je isto tako u gospodarskom smislu bila odlična. Nadalje, na području naše županije krajem listopada ove godine bilo je 97.070 zaposlenih osoba, što je 3.661 osoba više u odnosu na prošlu godinu ili 3,92 posto.” – kazao je Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana.
Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Ivana Katavić Milardović dodala je kako, unatoč izazovnom okruženju, gospodarstvo Osječko – baranjske županije i dalje bilježi rast u 2023. godini te je ostvaren ukupni prihod od 5,5 milijardi eura. „U ovim prihodima najveći udio imala je poljoprivreda s 25 % i prerađivačka industrija s 24 %, što možemo reći da je odlučna struktura jer nam prioritet nose djelatnosti koje stvaraju dodanu vrijednost. Što se tiče dobiti, ostvarena je dobit u iznosu od 273 milijuna eura. Najveći iznos otpada na djelatnost poljoprivrede, oko 80 milijuna eura. Osječko – baranjsko gospodarstvo tradicionalno je izvozno orijentirano i ostvaren je pozitivan saldo izvoza od 300 milijuna eura. Što se tiče samog broja poduzetnika, 188 trgovačkih društava više je prijavilo završni račun nego što je to bilo u 2022. godini, a trenutni podatak je da na području županije imamo čak 702 obrta više nego u istom razdoblju prošle godine. Ono što nas raduje, je porast plaće u prošloj godini, ali i 366 zaposlenih više trenutno u županiji u odnosu na isto razdoblje prošle godine, kao i 275 nezaposlenih manje. Svoj doprinos ovim pozitivnim rezultatima dala je Osječko – baranjska županija provodeći niz projekata iz poljoprivrede, poduzetništva i turizma, a naravno da je tu i pozitivan utjecaj Gospodarskog centra OBŽ kao važnog infrastrukturnog objekta koji provodi različite gospodarske aktivnosti, zahvaljujući kojima se nametnuo kao centralno mjesto svih gospodarskih aktivnosti .”- naglasila je pročelnica Ivana Katavić Milardović.
Vijećnici su također podržali prijedlog rješenja kojima se o odobravaju sredstava iz Proračuna za pokriće dijela troška plaće djelatnicima domova za starije i nemoćne osobe Osijek, Đakovo i Beli Manastir, čiji je osnivač Osječko – baranjska županija.
„Znamo da se i na ostalim područjima Republike Hrvatske događaju povećanja cijena usluge smještaja za osobe koje su smještene u domovima umirovljenika. U lipnju smo u određenom postotku, do 25 %, podigli cijenu smještaja u sve tri naše ustanove, no bili smo svjesni da ni taj postotak neće biti dovoljan da bi pokrili sve troškove funkcioniranja tih ustanova. Naime, od 1. siječnja plaće njihovih zaposlenika značajno su porasle, a na to županije i županijske uprave ne mogu utjecati, međutim trebamo voditi brigu o financijskom i ostalom funkcioniranju tih ustanova. Zato su u srpnju vijećnici usvojili naš prijedlog da se s 360.000,00 eura pomogne sve tri ustanove kako ne bi moralo doći do dodatnog povećanja cijena i kako bi mogli normalno funkcionirati. Na današnjoj sjednici smo predložili dodatnih 345.000,00 eura kako bi te ustanove pozitivno završile kalendarsku godinu.” – kazao je Mato Lukić.
Na sjednici je bila i redovita točka pod kojom vijećnici postavljaju pitanja i predlažu inicijative županu, što su danas učinili dr. sc. Sanje Bježančević, Zlatko Adjulović, Marko Bogatić, dr. sc. Damir Tomić, Bojan Amanović, Josip Skočibušić i Zlatko Ahić. Na sva pitanja i inicijative odgovorio je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.
„Svaki prijedlog i inicijativa su uvijek dobrodošli bez obzira dolaze li od pozicije ili opozicije jer se obično odnose na probleme i izazove koji muče stanovnike Osječko – baranjske županije. Naravno, u skladu s mogućnostima županijske uprave određene inicijative možemo uvažiti, neke i provesti, dok neke nažalost ne možemo ako nisu u našoj ingerenciji. U svakom slučaju nastojimo uvažiti sve što vijećnici predstave kao izazov i problem stanovnika Osječko – baranjske županije.” – dodao je Lukić.
Tako je, između ostalog, na upit i inicijativu vijećnika Zlatka Ahića, otkrio novu potencijalnu lokaciju nove sportske dvorane za srednje škole u osječkoj Tvrđi. „Svjesni smo problema zbog nedostatka sportske dvorane, međutim svjesni smo i da nema primjerene lokacije u blizini škola u Tvrđi. Bilo je nekoliko prijedloga lokacija koje nisu bile adekvatne, međutim u razgovoru s gradonačelnikom Osijeka prije nekoliko dana složili smo se da ispitamo sve mogućnosti i za lokaciju na istočnom ulazu u Tvrđu, gdje se sada nalazi parkiralište, a nekada je bila barutana. Zamolili smo da se ispita sve mogućnosti, gabarite buduće dvorane, da li uopće dvorana stane na tom području i što bi kao investitori i osnivači, Županija zajedno s Gradom Osijekom, trebali zadovoljiti u smislu očuvanja kulturne baštine. Ukoliko i ta lokacija ne bude zadovoljavala, nećemo stati na tome, tražit ćemo dalje.” – poručio je Mato Lukić.