Veljača u Đakovu u znaku je 31. Đakovačkih bušara. Dani su to kada ulice grada već od ranih jutarnjih sati prezentacijom tradicionalnih slavonskih zalogaja i rukotvorina oživljavaju pokladni običaji, kada vas u šetnji gradskim korzom prate štuleri, žongleri, klaunovi. Dani kada gubite pojam o vremenu jer na istom mjestu susrećete prošlost, sadašnjost i budućnost…
Pokladna povorka 31. Đakovačkih bušara održat će se 22. veljače 2025. godine i to nije samo obična povorka maskiranih ljudi. Naime, ulicama Đakova, osim buša, tradicionalnih maski, defilirat će i brojne maske među kojima su neke i službeno kulturno dobro, odnosno upisane su i na UNESCO-ovu listu nematerijalne baštine čovječanstva.
Pokladna povorka 31. Đakovačkih bušara, kao i uvijek, kretat će se u suprotnom smjeru od tradicionalnog mimohoda
Osim tradicijskih maski, posjetitelje će zabavljati i figurativne maske poput sudaca, vojnika, političara koje će se odjednom naći i u neočekivanim situacijama koje su najčešće u potpunoj suprotnosti s moralnim i etičkim vrijednostima. Pokladni „inventar“ obavezno se s ljudskog proširuje i na životinjski svijet pa će se u povorci moći vidjeti konji, svinje, poneki pingvin ili mitska bića te bića iz bajki i filmova.
I ne, neće vam se pričinjavati. Pokladna povorka 31. Đakovačkih bušara, kao i uvijek, kretat će se u suprotnom smjeru od tradicionalnog mimohoda koji se održava za vrijeme manifestacije Đakovačkih vezova. Jer, maske su posebne, vesele, pomalo lude, vole plesati, pjevati i biti „naopake“.
Već tradicionalno, dan poslije velike bušarske povorke, odnosno 23. veljače 2025., planirano je održavanje pokladnog jahanja u prigradskom naselju grada Đakova. Običaja koji je karakterističan za Slavoniju, Baranju i Srijem. Jašući kroz selo, jahači se zaustavljaju kod pojedinih obitelji (postaja) koje ih časte slavonskim jelima i pićima, a jahači im se odužuju pjesmom. Više informacija: https://visitdjakovo.com/index/detaljiDogadaj/165?p=16541&s=41
Izvor: HTZ, foto: TZ Grada Đakova