bon2017 12

 
plan1Jučer je izložbom fotografija i novinskih članaka pod nazivom PD „Krndija“ Našice u povijesti i sadašnjosti započeo XVI. Planinarski tjedan. Izložba je postavljena u prizemlju zgrade gradske uprave, a na njoj su na panoima postavljene slike i tekstovi iz razdoblja šezdesetih godina prošlog stoljeća kada je osnovano PD „Krndija“.
plan2
Izložbu i planinarski tjedan je otvorio predsjednik PD „Krndija“ Našice Hrvoje Tržić koji je pozdravio sve nazočne i u svom govoru između ostalog istaknuo. 
„Naše društvo slavi 55 godina postojanja i ujedno se proslavlja 95 godina planinarstva u Našicama. Tom prigodom mi smo kao prvi sadržaj izabrali uprizorenje ove izložbe za koju su najzaslužnije gospođe Desanka Erceg i gospođa Silvija Lučevnjak. Izložba je tematska s naglaskom na 60-te godine prošlog stoljeća odnosno na početak rada i djelovanja PD „Krndija Našice“. Zahvalio bih se članstvu, gospodinu gradonačelniku Josipu Miletiću koji je dopustio da uprizorimo svečano otvorenje ove izložbe u prostoru gradske uprave. Zahvaljujem se i Zavičajnom muzeju Našice te gospođi Silviji Šokić koja je posudila panoe za izložbu. Svečana izložba biti će uprizorena 7 dana tijekom cijelog planinarskog tjedna. Nadam se da ćete uživati i da ćete makar isječak svega onoga što smo do sada radili kroz ovih 55 godina vidjeti i doživjeti s nama. Ne samo kroz ovu izložbu nego i kroz cjelokupni planinarski tjedan.“
plan3

Silvija Lučevnjak ravnateljica Zavičajnog muzeja Našice o izložbi je između ostalog rekla. 

„Koristeći arhivsko gradivo planinarskog društva i Zavičajnog muzeja Našice ispričali smo jednu malu priču o prvih nekoliko godina postojanja našeg društva odnosno obnovljenog organiziranog djelovanja planinarstva u Našicama. Od 1962. godine do kraja šezdesetih godina kada otprilike završava ta naša priča. Moći ćete vidjeti nešto novinskih isječaka, nešto originalnih dokumenata iz tog razdoblja i naravno fotografija. Nastojali smo to staviti u kontekst Našica onoga doba pa sasvim na dnu ta 4 postera vidjeti ćete i prizore Našica iz 1960-tih godina.“

Ravnateljica je također pozvala sve sugrađane koje imaju neke fotografije i dokumente iz tog razdoblja djelovanja planinarskog društva da se jave u muzej kako bi se upotpunila arhivska građa.

Nakon otvaranja izložbe u prostorima gradske vijećnice održano je i prvo predavanje u okviru planinarskog tjedana, a održao ga je Otmar Tosenberger predsjednik udruge Slavonski planinari koji je o predavanju između ostalog rekao. 

„Tema predavanja je slavonski planinarski put koji isto ove godine ima lijepu obljetnicu 60. godina. Davne 1957. godine je taj put pokrenut i povezuje slavonske planine i slavonske planinare. U početku je taj put bio nešto kraći i podijeljen u dva dijela, ali bilo je dosta promjena tijekom svih ovih godina. Našice su tu dosta značajne jer od željezničke postaje Londžica je prije 60 krenula prva dionica tog puta, tada se zvala transferzala slavonska. Nositelji su tada bili planinarsko društvo „Jankovac“ iz Osijeka njima je bilo zgodno doći vlakom do Londžice tu je bilo prvo brdo Krndija i onda bi od postaje pješačili do Jankovca. Danas slavonski planinarski put čini prsten po svim slavonskim planinama i gorama oko 300 kilometara je dugačak. Može se obilaziti redom, točkasto, nije ograničeno vrijeme obilaska jer jasno je da to nije tako lak poduhvat. Imamo i jedno priznanje za one koji se odluče obići u komadu put. Za to treba onima koji su baš dobri sedam do osam dana. Koliko god to ne izgleda tako strašno nije to lako napraviti. Do sada imamo samo četiri ekipe koje su to uspjele napraviti. Vezano za Našice nakon obnove puta poslije Domovinskog rata 2000. godine prva ekipa koje je obišla put su bili Mihael Kušanić i Branko Budimir.“

plan4

Danas se program nastavlja u 18 sati u gradskoj vijećnici s predavanjem Hrvoja Tržića i Franje Matasića pod nazivom „Visokogorsko planinarenje.“

 
bricks2016

 

Povezani pojmovi:

Log in to comment
banner1
docek3

gelo1

banner22015

banner310 2581a

reklama310x258 1

Najnovije galerije

 sib c  fightsite c     logo-Jooble1 

Vidljivost

www.nasice.com | ISSN: 1848-7599 | © 2015 Hall j.d.o.o. | Sva prava pridržana.